Bali

Bali

Poradíme vám s výlety na Bali nebo zařídíme na místě české průvodce, kteří se v okolí vyznají a domluví se místním jazykem. Pro bližší informaci v sekci Dovolená Bali.

Česky
Ostrov Bali

Ostrov Bali přirodní podmínky

Střed ostrova Bali je hornatý a díky sopečnému původu se zde kromě nádherných terastovitých rýžových políček nachází i několik sopek. Nejvyšší je Gunung Agung (3 142 m). Je sice pořád činná, ale už několik desítek let neaktivní. Pro Balijce jsou sopky posvátná místa, a proto kolem nich najdete nespočet krásných chrámů.

Na severu Bali se můžete koupat ve vodách Balijského moře, kde jsou díky sopečnému původu ostrova krásné dlouhé pláže z černého písku a také vhodná místa na potápění nebo šnorchlování. Jižní pobřeží je omýváno Indickým oceánem a pláže jsou z bílého písku.

Ostrov Bali a náboženství

Ostrov Bali a náboženství

Svojí přezdívku ‚‚Ostrov bohů a tisíce chrámů” získal díky tomu, že většina Balijců je hinduistického vyznání a celoročně zde probíhají nejrůznější náboženské obřady. Ty zcela řídí život a chod ostrova. Nejdůležitejšími svátky jsou Gulungan – Kuningan a Nyepi. Nyepi oslavuje hinduistický Nový rok a zpravidla se koná na konci března nebo začátkem dubna.
Pod sopkou Gunung Agung se nachází chrám Besakih, sestávájící z celkem 22 menších chrámů. Pro Balijce je to nejsvatější poutní místo a je celoročně navštěvován i mnoho zahraničními turisty. Ostrov Bali má víc jak 3000 chrámů a mezi těmi, které byste měli navštívit jsou Tanah Lot na východním pobřeží a Uluwatu na poloostrově Bukit.

Tanec na Bali

Balijské tance

Hinduistické náboženství na ostrově Bali je spojeno i s hudbou a tradičními tanci. Balijci je tančí během obřadů a náboženských oslav. Největší kulturní centrum se nachází ve městě Ubud a zde sídlí i nejlepší taneční soubory. Každý večer se tu můžete stát svědky soubojů mezi Bohy a zlými démony nebo příběhu Rámajana – o princi Rámovi a jeho princezně Sítě, které jsou předváděné těmi nejprofesionálnějšími tanečníkami za doprovodu bicích orchestrů a v transu zpívajících sborů.

Řemeslná výroba na Bali

Řemeslná výroba na Bali

Kulturní život je na Bali velmi bohatý a kromě tradičních tanců a hudby najdete na ostrově Bali i jednu z celosvětově nejlepších mek řemeslné výroby – tesání kamenů a soch, dřevořezbářství, tkaní textílií nebo košíkářství.
Centrem řemesel je město Ubud a vesničky v jeho okolí. Zároveň se můžete i podívat, jak jejich ruční výroba probíhá.

Na ostrově je víc než 3000 chrámů. Všechny mají dokonalou sochařskou výzdobu a jsou ideálním místem k obdivování sochařského umění místních umělců.