Ceremonie a tanec | Bali a Indonésie, Cestování Bali

Ceremonie a tanec

Česky
Tradiční sochařství na Bali

Náboženství a kultura na Bali

Hlavním náboženstvím na Bali je hinduismus, který je hluboce zakořeněn v každém Balijci. Náboženské obřady zcela řídí jejich každodenní životy a rytmus ostrova. Během celého roku se podle něj konají různé oslavy a obřady podle balijského kalendáře Pawukon.
Zároveň je ostrov Bali uměleckým centrem Indonésie. Tradiční řemesla se zde udržují již po staletí. Tance, dřevořezba, sochařství a batikování – to vše a mnoho jiného je možné vidět na ‚‚Ostrově bohů a tisíců chrámů”.

Tradiční tanec Kecak

Tanec na Bali

Tanec odráží životní styl Balijců a jejích hluboké spojení s hinduismem. Taneční představení se liší podle toho, zda jde o chrámovou oslavu či obřad. Často jde o zpodobnění příběhů z hinduistických eposů (např. Ramayana) nebo soubojů mezi dobrým a zlým (např Barong nebo Kecak – opičí tanec). Tanečníci používají bohatě zdobené kostýmy a tradiční masky, které reprezentují jednotlivé bohy nebo historické postavy.
Taneční představení jsou doprovázená gamelanovým orchestrem, kde početný soubor mužů hraje na různé bronzové bicí nástroje.
Největší centrum tradičního balijského tance je ve městě Ubud. Mladé dívky se tam již od malička učí mimiku a rituální tance, které pak tančí během obřadů.

Balijská tanečnice

Náš tip

Doporučujeme zajít na taneční představení v Ubudu nebo do chrámu na Uluwatu, kde se každý večer za doprovodu gamelanových orchestrů tančí příběhy z hinduistických eposů nebo se zde střetávají dobří a zlí bohové. Poznáte lépe balijskou kulturu, poslechnete si unikátní orchestr skládající se z různých bicích nástrojů a uvidíte nádherné kostýmy a barevné masky tanečníků.
Zeptejte se nás, zda jsou během vaší dovolené na Bali nějaké zajímavé slavnosti, rádi dle nich přizpůsobíme vaši cestu.

Dary pro bohy

Svátky na Bali

Největší svátek na Bali je Nyepi nebo-li Den ticha a klidu a je to hinduistický Nový rok. Místní obyvatelé věří, že tento den nad ostrovem krouží zlí duchové a pokud nikoho neuvidí, tak odletí pryč. Proto je během svátku Nyepi zákaz vycházení a všichni včetně turistů musí zůstat doma. Po setmění je zakázáno svítit, aby si démoni mysleli, že je ostrov neobydlený. Dokonce i mezinárodní letiště je zavřené. V podvečer tohoto svátku probíhají obrovské oslavy. V průvodech jsou nešeny velké sochy zvané Ogo ogo, které reprezentují zlé démony a duchy. Nakonec je démon upálen a shozen do moře.
Svátek Gulungan-Kuningan oslavuje vítězství nad zlem a ostrov je celý ve svátečním. Před každým domem se vztyčují vysoké ozdobené bambusy, na kterých jsou zavěšeny dary pro bohy.