Kultura | Bali a Indonésie, Cestování Bali

Kultura

Česky
Kohoutí zápasy

Kohoutí zápasy

Indonésané jsou vášnivými sázkaři a tak není divů, že spousta z nich dokáže všechny své peníze utratit během kohoutích zápasů. Ty jsou sice vládou oficiálně zakázané a povolené pouze během náboženských oslav, ale například na Bali se zápasy s kohouty pořádají prakticky neustále, jelikož je skoro každý den svátek. Je to jedna z největších zábav pro místní obyvatelstvo.

Stínové divadlo

Stínové divadlo nebo-li wayang-kulit se stále hraje na ostrovech Jáva a Bali. Hrají pomocí sošek vytvořených z kůže, většinou hinduistické eposy a mýty. Stejné náměty mají i tradiční balijské a javánské tance. Většina tanečních představení je doprovázená tradičními hudebními orchestry gamelan a keroncang.

Řemesla

Řemesla

Indonéská řemeslná výroba je jednou z nejlepších na světě. Tradiční umění je zde důležitou součástí života. Indonéští umělci pracují hlavně se dřevem, kamenem a pískovcem. Zpracování a barvení látek má také dlouhou tradici. Například batikování a barvení textilií vzniklo na ostrově Jáva již před staletími a klasické vzory byly upraveny podle moderních trendů a technologií.
Centrem řemeslné výroby v Indonésii je ostrov Bali a především pak město Ubud, kolem kterého je soustředěna většina uměleckých dílen.

Etnická skupina Korowaj

Na ostrově Papua Nová Guinea je deštný prales, jenž je domovem „Stromových lidí” z kmene Korowajů. Jejich chatrče se nacházejí v korunách stromů. Mnoho z nich ještě nikdy nevidělo bílého člověka a stále žijí podle kmenových tradic. Zajímavý je také kmen Dani, kde mumifikují své předky a prý ovládají i černou magii. Příslušníci tohoto kmene používají ptačí pera a zvířecí zuby jako ozdoby a muži mají speciální pouzdra z tykve, chránící jejich penisy.

Etnické skupiny Toraja a Batak

V Indonésii žije přes 300 různých etnických kmenů a stále ještě existují kmeny ukryté hluboko v pralese, které nikdy neviděly bělocha. Velmi zajímavým je kmen Toraja obývající ostrov Sulawesi. Ještě donedávna se o nich vědělo velmi málo. Dnes se za nimi každoročně vypraví tisíce cizinců, aby se na tento kmen podívali a s trochou štěstí se z povzdálí zúčastnili jejich pohřebních slavností. Jde totiž o jejich největší svátek a čím byla zemřelá osoba důležitější, tím honosnější a déle trvající je její pohřeb. Na ostrově Sumatra žijí lidojedi z kmene Batak. Nejspíš je potkáte na ostrově uprostřed jezera Toba, který je zcela pokryt plantážemi kávovníku a hřebíčku. Své kanibalské praktiky už sice neprovozují, ale ještě pořád tam můžete vidět jejich velké lidojedské popraviště.