Živočichové | Bali a Indonésie, Cestování Bali

Živočichové

Ekosystém v Indonésii je jeden z nejbohatších na Zemi. Vypravte se do Indonésie a uvidíte zvířata, která se nikde jinde ve volné přírodě nevyskytují. Uvidíte komodské draky, orangutany, slony nebo sumaterské tygry!

Česky
Varan komodský

Varan komodský (komodský drak)

Největší ještěr na světě, varan komodský, žije jedině a pouze v Indonésii. Ve volné přírodě ho můžete potkat na ostrovech – Komodo, Rinca, Gili Motang, Gili Dasami a Flores a nikde jinde. Objeven byl teprve v roce 1911 a v současné době je tento druh ohrožený a mimo zoologické zahrady žije pouhých 5 000 jedinců. V 80. letech byl založen Národní Komodský park na jeho ochranu. Komodský drak se dožívá až 50 let a jeho délka těla dosahuje až 3,5 metrů (samice 2,5 metrů). Taktika lovu tohoto velkého predátora spočívá v bleskovém útoku, kdy je schopný ulovit dokonce i velká zvířata jako jelen nebo buvol.

Orangutani

Orangutani

Orangutani jsou ojedinělá zvířata a najdete je pouze v deštném pralese Indonésie. Dnes jsou známy pouze dva druhy orangutanů žijící ve volné přírodě – orangutan bornejský a orangutan sumaterský. Orangutanů sumaterských žije pouze něco mezi 3 - 5 000 jedinců a je to proto jeden z nejohroženějších druhů naší planety. Tito „lesní muži” pobývají skoro celý den v korunách stromů deštných pralesů. Protože však byly za posledních několik desítek let pralesy značně vykáceny, je přirozené prostředí orangutanů značně omezeno.

NÁŠ TIP
Zajeďte si na pár dní na ostrov Sumatra a vydejte se s našimi zkušenými průvodci do hlubokého pralesa, kde uvidíte orangutany ve svém přirozeném prostředím.

Sloni

Za indonéskými slony se můžete vydat na ostrov Sumatra (kolem 2 500 jedinců) nebo na ostrov Borneo. Obývají hustý deštný prales a často žijí i ve výšce až 3 000 m n.m. Jejich hlavní obživou je listí, bambus a ovoce. Na ostrově Sumatra vzniklo několik školících center, kde se snaží slony vycvičit k práci na poli. Tímto se je zároveň snaží uchránit před útokem místních obyvatel, kteří se jich už po staletí bojí.

Tygr sumaterský

Tygr sumaterský

Tento druh kočkovité šelmy se vyskytuje pouze na ostrově Sumatra a je kriticky ohrožen. Tato velká kočka měla v minulosti a dosud stále má náboženský a kulturní význam. Někteří místní bohové byli často ztělesněni do podoby tygra, a tak byli později i zobrazováni.

Mořská fauna

Mořská fauna

Rejnok Manta obývá teplé vody Indického oceánu. Jde o největšího rejnoka na světě, který dorůstá délky až 7 m. Živí se planktonem, a proto není pro člověka nebezpečný.
Měsíčník svítivý nebo také Mola Mola má hodně zvláštní tvar a je nejtěžší rybou na světě – může mít až 2 tuny! Je hodně plachý, živí se planktonem a obývá převážně velké hloubky tropických oceánů. Mohou být spatřeni, když vyplouvají na mělčinu, kde se nechají očistit menšími rybami.