Nusa Penida, Lembongan a Ceningan

Šnorchlujte s mantami

Nusa Penida, Nusa Lembongan a Nusa Ceningan jsou menší ostrovy, jež od Bali odděluje 20km moře. Místa jsou velmi oblíbená zejména mezi potápěči a také turisty, kteří hledají klidnější dovolenou. Kromě potápění zde můžete také šnorchlovat s mantami, surfovat, vyrazit na výlet na motorce nebo jen tak relaxovat.

 • Navštivte ostrovy připomínající Bali před 20 lety.
 • Ostrovy nabízí skvělé potápěčské lokality.
 • Užijte si šnorchlování s majestátními mantami obrovskými.
Lembongan a Penida

Nusa Penida

Vody poměrně velkého ostrova nacházejícího se vedle Lembonganu jsou rájem pro potápění a šnorchlování. Korálové zahrady jsou velmi bohaté a neporušené. Naleznete zde také výborné restaurace a ubytovací zařízení, krásné pláže a přírodu. Doporučujeme ostrov probádat na motorce, avšak buďte opatrní- místní cesty nejsou v nejlepším stavu.

NÁŠ TIP

Na ostrově Nusa Penida se v minulosti nacházela trestanecká kolonie pro balinéské zločince. Pro místní je také místem, kde sídlí legendární démon I Macalinga, jehož chrám Pura Dalem Penataran Ped je významným poutním místem pro hinduisty z celého Bali.

Lembongan a Penida

Nusa Penida co vidět

Vydejte se na dobrodružnou výpravu- ostrov Nusa Penida má určitě co nabídnout!

 

 • Chrám Pura Dalem Penataran Ped či chrám Pura Goa Giri v jeskyni s netopýry.
 • Vyhlídka Tisíc ostrovů u Atuh Beach.
 • Přírodní bazén ve skalním útvaru- Angel’s Billabong.
 • Útesy u Broken Beach.
 • Kelingking beach- dechberoucí vyhlídka a bílá písečná pláž. Právě odtud pochází nejznámější fotky z Nusa Penidy.
 • Zátoka ideální na šnorchlování a plavání- Crystal Bay.
 • Dobrodružná cesta k vodopádu Peguyangan s nádhernými výhledy do okolí.
 • Pasih Uug Beach a Diamond Beach.
 • Manta Point- nejpopulárnější lokalita pro potápění/šnorchlování s mantami obrovskými.

Potápění Nusa Penida

Útesy u pobřeží ostrovů Penida a Lembongan přitahují velký počet potápěčů, které mimo jiné láká možnost spatřit proslulého měsíčníka svítivého (mola- mola) či potápění/šnorchlování s mantami obrovskými (celoročně).

Nusa Penida počasí

Ostrůvky leží v tropické oblasti u rovníku, proto zde celoročně vládnou poměrně stabilní teploty pohybující se kolem 26- 32 °C. Ostrovy zasahují každoroční monzuny, jež přinášejí velké množství srážek a vlhkost vzduchu až 90%.

 

 • Na ostrovech se střídají pouze dvě období, a to období sucha (zhruba od konce března do konce října) a dešťů (zhruba od konce října do konce března).
 • Nebojte se ostrovy navštívit v období dešťů. Není třeba se obávat celodenního deště. Pršívá většinou v noci nebo vás zastihne hodinová průtrž mračen a opět se vyčasí.
 • Hlavní turistická sezóna je v období od poloviny června do poloviny září a kolem Vánoc a Nového roku.

Pro více informací klikněte zde: Kdy vyrazit na Bali.

Lembongan a Penida

Jak se dostat na Nusa Penida

Na ostrov Nusa Penida jezdí trajekt v ranních a dopoledních hodinách z přístavu v Padangbai. Cena za trajekt je výrazně nižší než za rychlolodě.

Jak se dostat na Nusa Lembongan

Doporučujeme připlatit pár korun a na ostrovy Lembongan či Penida vyrazit pohodlnější rychlolodí (speed-boat) z přístavů v Sanuru či Padangbai. Cesta rychlolodí ze Sanuru trvá přibližně 45 minut. Mezi Lembonganem a Penidou se můžete přepravovat menšími rychloloděmi. Na Ceningan se dostanete pěšky či na motorce po žlutém mostě z Lembonganu.

Lembongan a Penida

Ostrov Lembongan

Ostrov se nachází jihovýchodně od Bali a je opravdu malý – 4 km na délku a 3 km na šířku. Proto není divu, že jsou zde pouze dvě vesnice. I přesto zde najdete různé typy ubytování – od luxusních hotelů se spa centry až po méně náročné chaty.

Nejkrásnější pláž v zátoce je Dream Beach. Nusa Lembongan je chráněn útesy vytvářející ideální podmínky na pěstování chaluh. Farmy na mořské řasy uvidíte na celém ostrově a dnes je skoro celá produkce exportována pro zahraniční kosmetický průmysl.

Lembongan a Penida

Nusa Lembongan co vidět

Poklidný ostrov přímo vybízí k pěším túrám či výletům na motorkách, které si můžete za pár korun vypůjčit přímo v přístavu. Mangrovy, poklidné pláže, jóga a vodní sporty patří k nejpopulárnějším způsobům, jak trávit čas na Lembonganu.

 

 • Mangrove Forest- vydejte se na plavbu tradiční loďkou mezi úchvatné mangrovníky, jež lemují severovýchodní pobřeží ostrova. Loďka je poháněná bambusovou tyčí.
 • Devil’s Tears- zajímavý přírodní úkaz.
 • Dream Beach- krásná pláž s bílým pískem nacházející se v malém zálivu. Při návštěvě pláže si dejte pozor na silné proudy.
 • Mashroom Bay- zátoka s hezkou pláží, kde kotví lodě, a se spoustou restaurací.
 • Pura Empuaji- malý ale nejuctívanější chrám ostrova.
 • Navštivte také půvabnou malou pláž- Sunset Beach.
 • Yellow Bridge- žlutý most je oblíbenou zastávkou lovců fotek. Po mostě můžete jednoduše přejít nebo přejet na motorce na sousední Ceningan.
 • Na ostrově si přijdou na své i milovníci surfování či stand-up paddle boardu.
 • Užijte si „drift diving“- potápění v mořských proudech. Doporučujeme zejména potápěčskou lokalitu Mangrove Corner.

NÁŠ TIP

Zajděte si večer na krásný západ slunce na Sunset Beach. Uvidíte nádhernou podívanou, kdy slunce zachází za sopkou Gunung Agung na Bali.

Teplota vody Bali

V období dešťů bývá voda na Bali a okolních ostrovech nejteplejší. Nicméně vody omývající pobřeží ostrovů si drží teplotu okolo 28 °C v průběhu celého roku. Koupání zde je tedy velmi příjemné a vybízí k řadě sportovních aktivit.

Lembongan a Penida

Opalovací krémy a korálové útesy

Během výletů na lodích, rybaření, šnorchlování i plavání se nezapomeňte chránit před sluníčkem. Pokud se potápíte či šnorchlujete, mějte při používání opalovacích krémů na paměti jejich dopad na přírodu kolem vás. Opalovací krémy, některé složky v nich obsažené včetně UV filtrů, mají nepříznivý vliv na korálové útesy a způsobují jejich odumírání.

NÁŠ TIP

Je možné používat například opalovací krémy, které jsou určené pro osoby s alergií nebo citlivou pokožkou, obsahující přírodní olej buriti. Najdete také jiné bio opalovací krémy a mléka, kde výrobci garantují, že jsou bezpečné pro korálové útesy. Samozřejmě také můžete zkontrolovat, jaké složky daný krém obsahuje. Dalším řešením je nevystavovat se přímému slunci nebo se chránit neoprenem.

Garant destinace

Ada Tzoneva specialistka na Bali a Indonésii vám ráda poradí

+420 737 958 960

+420 226 633 912

indonesie@ckgo2.cz

Zájezd na ostrov Lembongan

Zájezd do Indonésie s návštěvou ostrova Lembongan:

Lembongan a Penida

Nusa Ceningan

Ceningan je poklidný a maličký 4 km dlouhý a 1 km široký ostrůvek s neznačenými cestami ve velmi špatném stavu, který doporučujeme navštívit jako doplněk většího souseda- Nusa Lembongan. Dostanete se na něj jednoduše pěšky (nebo na motorce) přes populární Yellow Bridge- most, který oba ostrovy spojuje. Naleznete zde především několik krásných vyhlídek z okrajů útesů, kde můžete pozorovat romantické západy slunce.

NÁŠ TIP

Na ostrovy Nusa Penida, Lembongan i Ceningan můžete podniknout jednodenní výlety lodí kolem pobřeží či ostrovy procestovat s profesionálními řidiči.

Nusa Ceningan co vidět

 • Surfaři ocení vlny v místě zvaném Ceningan Point.
 • Z vrcholu kopce Puncak Bogor se můžete těšit na krásný výhled na moře, Nusa Lembongan a jihovýchodní pobřeží ostrova Bali.
 • Mahana Point je místem pro nadšence a milovníky adrenalinu. Můžete si zde za menší poplatek seskočit z útesu do vody (cliff jump).
 • Yellow Bridge spojující ostrůvky Nusa Lembongan a Nusa Ceningan.
 • Potápěčská lokalita Ceningan Wall.

Měsíčník Svítivý- sezóna

Kolem Bali žije spousta měsíčníků, kteří milují studené vody a běžně tak žijí ve velkých hloubkách kolem ostrova Nusa Penida, kde je není snadné pozorovat. Teplota vody na Bali zpravidla klesá v období od konce července do začátku listopadu. Což je skvělá sezóna pro pozorování těchto zvláštních živočichů, jež připlouvají více k pobřeží, kde se nechávají očistit za pomoci ostatních ryb od parazitů. Měsíčník je nejtěžší kostnatá ryba světa, jejíž hmotnost může dosáhnout až 2000 kilogramů.

Lembongan a Penida

Vodní sporty

Díky útesům obklopujícím ostrovy jsou na Nusa Lembongan, Ceningan i Penida výborné podmínky na šnorchlování a potápění. Během ponoru nebo šnorchlování můžete vidět bohatý a velice barevný podmořský svět a mimo jiné zahlédnete i velké plantáže s mořskými řasami.

Kromě jiných vodních sportů je velice oblíben i rybolov. Můžete si pronajmout loďku, která vás zaveze do nejvhodnějších míst na rybaření. Další možností je surfování či stand-up paddle board.

Bali očkování

Neexistují žádná povinná očkování, která byste museli podstoupit při cestě na ostrovy Bali, Penida, Lembongan či Ceningan. Někteří cestovatelé se však pro svůj větší komfort nechají očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a někdy i proti vzteklině. Záleží jenom na Vás, jestli před odjezdem navštívíte svého lékaře nebo specializované očkovací centrum, ale vyrazit můžete i bez vakcín.

Více informací o očkování při cestě do Indonésie naleznete ZDE.

 

často kladené otázky

 

Který ostrov je lepší na dovolenou?

Nusa Penida je dobrá na jednodenní výlet z Nusa Lembongan. Turismus je zde ještě v plenkách, turisty těžko někde potkáte. Na pláž musíte buď na lodi nebo na motorce. Nusa Lembongan je turisticky velmi rozvinutý s dostatečnou infrastrukturou.

 

Kdy je vhodné vydat se na šnorchlování s mantami?

Manty u ostrova Lembongan je možné vidět skoro celoročně. Jestliže chcete mít jistotu, zůstaňte na ostrově několik dní. Na šnorchlování je třeba mít klidné moře.

 

Jsou na Lembonganu krásné pláže?

Ano, ale jsou většinou v zátokách, chráněny skalami. Hlavní pláž na Lembonganu je písčitá. Doporučujeme si půjčit motorku nebo kolo a ostrov projet, doprava zde není tak velká. Prozkoumejte ostrov po vlastní ose.

 

Jaké je zde potápění nebo šnorchlování?

Nejlepší volba na jihu Bali. Krásné korály, spoustu živočichů, vhodné jak pro potápění, tak pro šnorchlování.

Více otázek