Indonésie info

Ostrovy Indonésie

Indonésie se nachází na rovníku a je tvořena více než 17000 ostrovy, přičemž přibližně jen 6000 z nich je obydlených. V Indonésii žije více než 230 milionů lidí. Jedná se tak o čtvrtý nejlidnatější stát světa a také stát s největším počtem obyvatel hlásících se k islámu. Hlavním městem je Jakarta na ostrově Jáva. Státním zřízením země je republika s přímou volbou prezidenta a parlamentem.

  • Národním mottem Indonésie je “Bhinneka Tunggal Ika”, tedy “Mnoho, ale jeden”.
  • Motto hovoří o kulturní pestrosti, která je pro Indonésii tak typická a zajímavá.
Indonésie info
Indonésie info

Indonéský jazyk a kultura

Obyvatelé indonéských ostrovů vzhledem k historii tvoří mnoho různých jazykových, etnických i náboženských skupin. Společný boj proti kolonialismu ale vedl k vytvoření jednotné sdílené identity postavené na společném jazyku, ale etnické nebo náboženské různorodosti.

  • I to je jedním z důvodů, proč je místním národním mottem “Bhinneka Tunggal Ika”, tedy “Mnoho, ale jeden”.
  • Motto hovoří o rozdílnosti, která je pro Indonésii tak typická a zajímavá.
Indonésie info

Historie a vývoj Indonésie

  • Kolem roku 2000 př. n. l. bylo původní melanéské obyvatelstvo postupně vytěsněno populací austronésanů.
  • Díky zvládnuté technice pěstování rýže již od roku 800 př. n. l. se prudce začali rozvíjet vesnice a města, jež daly základ prvním královstvím.
  • Kvůli strategickému umístění Indonésie rostl jak obchod mezi ostrovy, tak i obchod mezinárodní.

NÁŠ TIP

Navštivte dvě významné náboženské památky na Jávě, jež vznikly během zlaté éry Indonésie- Borobudur a Prambanan.

Indonésie info

Vliv Indie a postupná islamizace Indonésie

Historický význam Indonésie rostl už od 7. století obchodováním s Čínou a Indií, co mělo dopad na rozvoj indické kultury spolu s hinduistickým a buddhistickým učením.

Od 11. století začínají jihovýchodní Asii navštěvovat muslimští obchodníci, díky nimž začala postupná islamizace Indonéských ostrovů. Islám se díky své průbojnosti rychle rozšířil a vytěsnil ostatní náboženství.

 

  • Dodnes je islám dominantním náboženstvím, zejména na Jávě a Sumatře. Ve většině případů se smísil s existující kulturou, čímž vznikla dominantní forma indonéského islámu.
Indonésie info

Koloniální nadvláda

První kolonizátoři z Evropy připluli do Indonésie v roce 1512.

 

  • Portugalští obchodníci se pokusili ovládnout zdroje muškátového oříšku, hřebíčku a kubéby na souostroví Moluky.
  • Angličtí a holandští obchodníci jej brzy následovali.
  • Po většinu koloniálního období byla nizozemská kontrola souostroví mimo pobřežní pevnosti minimální. Až na začátku 20. století se nizozemský vliv rozšířil po celém území dnešní Indonésie.
Indonésie info

Druhá světová válka a vyhlášení nezávislosti

Nizozemskou nadvládu ukončila druhá světová válka a japonská invaze. Japonská okupace byla pro místní obyvatele tvrdou zkouškou, současně jim však dokázala, že Nizozemce je možné porazit. Dva dny po japonské kapitulaci 17. srpna 1945 vyhlásil prezident Sukarno nezávislost Indonésie. Nizozemsko se pokusilo opětovně získat kontrolu nad Indonésií a ozbrojený a diplomatický boj skončil v prosinci 1949, kdy Nizozemsko pod mezinárodním tlakem uznalo indonéskou nezávislost.

 

  • Dnes je Indonésie s ohledem na velikost své ekonomiky členem skupiny G20, nebo sdružení ASEAN.
Indonésie info

Náboženství

Náboženská svoboda je zakotvena přímo v ústavě, vláda však oficiálně uznává jen 6 náboženství a to: islám, protestantismus, římský katolicismus, hinduismus, buddhismus a konfucianismus.

  • Indonésie je z více než 86 % muslimskou zemí, což z ní činí stát s největším počtem obyvatel hlásících se k islámu.
  • Křesťané tvoří 8,7% populace, hinduisté 3% a buddhisté a dalších 1,8%. Většina indonéských hinduistů jsou obyvatelé Bali.

NÁŠ TIP

Při návštěvě Indonésie nezapomeňte navštívit Bali.

Jazyk

V Indonésii se setkáte s pestrou směsicí jazyků, dialektů a nářečí.

 

  • Od roku 1945 se úředním jazykem stává Bahasa Indonesia (Indonéština).
  • Oficiální jazyk, jež vychází z Malajštiny, se používá v médiích, obchodu, politice a v akademickém prostředí.
Indonésie info

Geografie

Navzdory tomu, že je Indonésie velmi hustě osídlená, si stále udržela velkou část divoké přírody a bohaté biodiverzity. Z celkových 17 508 ostrovů nacházejících se podél rovníku, je obydlených přibližně 6 000. Největší z nich jsou Jáva, Sumatra, Kalimantan, Nová Guinea a Sulawesi. Na ostrově Nová Guinea se nachází nejvyšší hora souostroví - Puncak Jana (4 884m).

Indonésie info

Sopky a zemětřesení v Indonésii

Jelikož se Indonésie nachází na okrajích Pacifické, Eurasijské a Australské tektonické desky, vzniklo na jejím území mnoho sopek, přičemž přibližně 150 je stále aktivních. Na území Indonésie dochází k občasným zemětřesením. Na všem však můžete najít něco pozitivního- díky sopečnému prachu je zde velmi úrodná půda, jež je zdrojem potravy pro místní obyvatele.

NÁŠ TIP

Během cest vyzkoušejte pestrá Indonéská jídla. Indonéská kuchyně se mezi regiony odlišuje, ale je obecně založená na čínských, evropských i indických postupech. Hlavní složkou každého pokrmu je rýže, která je servírovaná společně s masem a zeleninou. Podstatnými přísadami jsou koření (hlavně chilli), kokosové mléko, ryby a drůbež.

Indonésie info

Počasí Indonésie

Indonéské ostrovy se nacházejí na rovníku a panuje zde tropické klima. Nestřídají se zde 4 roční období, tak jako u nás, ale pouze období sucha a dešťů (monzunů). Nejvíce srážek je zaznamenáváno v horských oblastech na západním pobřeží Sumatry, na západě Jávy, na Kalimantanu, Sulawesi a Nové Guiney. Průměrná vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 80 %, může však dosahovat až 90 %. V průběhu roku se teploty mění jen mírně. Celoročně se pohybují v rozmezí 26 až 32 °C. Sluneční záření je v této oblasti poměrně agresivní, je tedy nezbytné se chránit opalovacími krémy s vysokým UV faktorem případně oblečením.

Mohlo by vás také zajímat: Počasí na Bali.

Garant destinace

Ada Tzoneva specialistka na Bali a Indonésii vám ráda poradí

+420 737 958 960

+420 226 633 912

indonesie@ckgo2.cz

NÁŠ TIP

Indonéská společnost je tvořena asi 300 etnickými skupinami, jejichž kultura byla po staletí ovlivňována indickou, arabskou, čínskou, malajskou a evropskou kulturou.

Indonésie info

Víza Indonésie

Vízum do Indonésie - existují tři základní typy víz vhodných pro turisty, jež se liší podle délky plánované návštěvy země. Od 10. 03. 2016 jsou pro občany České a Slovenské republiky zrušena vstupní víza při pobytu v Indonésii do 30 dnů, tato víza nelze prodloužit. Kromě 30 denních víz (FREE VISA) jsou zde i další dvě možnosti, a to Visa On Arrival a Visit Visa.

 

  • 30 denní FREE VISA, jež nelze dále prodlužovat a po vypršení jejich platnosti je nezbytné neprodleně opustit území Indonésie.
  • VISA ON ARRIVAL (VOA) na 30 dnů, která lze jednou o 30 dnů prodloužit (dohromady lze tedy na území Indonésie na tato víza zůstat 60 dnů).
  • VISIT VISA (VV) nezbytná při pobytu nad 30 dnů s maximální délkou pobytu do 60- ti dnů, která lze dále 4x prodloužit vždy o 30 dnů (dohromady tedy 180 dnů). VV je zapotřebí vyřídit předem na Indonéském velvyslanectví v Praze.

Více informací o vízech do Indonésie a na Bali naleznete ZDE.

NÁŠ TIP

Chystáte se na Bali? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Bali a Indonésii ZDARMA! Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení zde.

Indonésie info

Očkování Indonésie

Neexistují žádná povinná očkování, která byste museli podstoupit při cestě do Indonésie. Někteří cestovatelé se však pro svůj větší komfort nechají očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a někdy i proti vzteklině. Záleží jenom na Vás, jestli před odjezdem navštívíte svého lékaře nebo specializované očkovací centrum, ale do Indonésie se dostanete i bez vakcín.

 

  • Speciální očkování na cestu do Indonésie není potřeba.
  • Výjimkou je pouze situace, kdy přijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice. V tomto případě se budete muset prokázat potvrzením o příslušném očkování.
  • Maximálně zvažte žloutenku typu A, břišní tyfus, případně očkování proti vzteklině.

Více informací o očkování před dovolenou v Indonésii a na Bali naleznete ZDE.

Indonésie info

Nemoci

  • Horečka dengue: V turistických oblastech se skoro nevyskytuje. V případě, že budete používat účinnou ochranu proti komárům, tak Vám nic nehrozí. Tuto nemoc přenáší zejména komáři bodající přes den. Neexistuje žádná preventivní vakcína.
  • Žloutenka typu A: Na turistických místech na Bali máte jen malou šanci se nakazit žloutenkou typu A, která se většinou přenáší kontaminovaným jídlem, vodou či slinami. Hotely a restaurace na ostrově mají dobrou úroveň a balenou vodu případně seženete v každém obchodě či restauraci.
  • Břišní tyfus: Přenáší se zejména kontaminovanou vodou či jídlem. Mezi základní pravidla patří pít pouze balenou vodu a stravovat se pouze v prověřených podnicích. Při dodržování základních pravidel a hygienických návyků je pravděpodobnost nákazy velice malá.
  • Vzteklina: Vzteklina se běžně vyskytuje v celé Asii, ale v turistických oblastech je pravděpodobnost nákazy velmi malá. Může být přenášena nejčastěji opicemi, toulavými psy a kočkami. Zbytečně neriskujte a raději se přímému kontaktu s těmito zvířaty vyhýbejte.
 

mapa Indonésie

často kladené otázky

Více otázek
AKTUÁLNĚ