Často kladené otázky

 

Kdy na Bali nejvíc prší?

Období dešťů je hlavně koncem prosince, v lednu a během února. Neznamená to však, že prší pořád. Počasí je naopak povětšinou příjemné. Večer jsou krátké,tropické lijáky. Může se však stát, že někdy prší celý den.

 

Můžeme jet na Bali v zimních měsících?

Ano. Berte ale v potaz, že může občas pršet.

 

Je na Bali moře po celý rok dostatečně teplé?

Moře na Bali je celoročně velmi příjemné a teplé.

 

Chceme na Bali zůstat déle než 1 měsíc, co máme dělat?

Zaplaťte při vstupu do Indonésie za víza jednorázový poplatek 35 USD a pobyt si můžete prodloužit o další měsíc.

 

Chceme se na Bali přestěhovat a žít tu delší dobu, jak s vízy?

Na Bali a v Indonésii jsou kanceláře, které Vám zajistí prodloužení víz na tak dlouhou dobu jak budete potřebovat za poplatek.

 

Můžu získat pracovní víza na Bali?

Ano, ale je to nesmírně náročné a nákladné. 99 procent cizinců na Bali volí pololegální cesty, jak zde pracovat, resp. podnikat. Jestliže plánujete podnikat v Indonésii ve větším měřítku, pracovní víza určitě budete potřebovat. POZOR, tzv. business viza vás neopravňují na Bali legálně pracovat. Jestliže Vám to někdo bude tvrdit, nemluví pravdu.

 

Co tedy doporučujete?

V případě, že chcete být na Bali dlouhodobě, prověřte si služby několika migračních agentů. Poté zvolte toho s nejvíce referencemi. V případě, že budete na Bali bez víza, připravte se, že budete za každý den bez víza platit pokutu 300 000 IDR za jeden den.

 

Je kohoutková voda na Bali pitná?

Ne, není. Doporučujeme pít jedině balenou vodu.

 

Jak je to s užitkovou vodu na Bali?

Voda z vodovodu je nezávadná, můžete se s ní sprchovat, čistit zuby, ale není pitná.

 

Co mám dělat, když mne pokousá opice/pes nebo jiné zvíře?

Ihned vyhledat lékařskou pomoc v nemocnicích BIMC nebo Siloam, kde mají očkovací protilátky proti vzetklině.

 

Mám si koupit repelent již v ČR?

Ne, místní přípravky jsou účinější, mnohem levnější a navíc hezky voní.

 

Kde najít levné letenky na Bali?

Hledejte speciální nabídky na slevových webech na letenky, případně kontaktujte CK Go2. Speciální nabídky sledujeme také. Obecně nejvýhodnější je letět do jiné destinace než na Bali, např. Kuala Lumpur, Singapore apod. a odtamtud přeletět na Bali. Pak můžete sehnat zpáteční letenku levnější v řádech tisíců korun. Musíte být hodně flexibilní a samostatní.

 

Která letecká společnost je pro let na Bali nejvhodnější?

Nejlepší, ale zároveň dražší jsou Singapore Airlines. Dobré spojení nabízejí Emirates s jedním přestupem, bohužel cena je opět vyšší. Slušné ceny nabízí Cathay Pacific, čekají vás 2 přestupy (jeden v Evropě a druhý v Hong KOngu). Na Bali můžete letět přes Čínu, připravte se ale na to, že v letadle strávíte min 2 dny a kvalita servisu je nevalná.

 

Nezapomeňte na podmínky levných letenek

Letenky ve slevě většinou nemůžete nijak měnit, stornovat. Náklady na změnu cesty pak můžou být velmi vysoké.

 

Kde najít levné ubytování na Bali?

Jestliže nejste nároční, na Bali najdete ubytování i za 200 - 300 CZK za noc. NEČEKEJTE však luxus, teplou vodu, výhled na oceán nebo krásné okolí. Cena za slušné ubytování na Bali se během překotného rozvoje turismu zvedla.

 

Levné ubytování na pláži?

Takové ubytování se na Bali hledá velmi těžko. Je možné se ubytovat v homestay na poloostrově Bukit u pláže, kvalita je však nízká. Slušné ubytování na pláži začína na cca 1000 CZK /noc/pokoj.

 

Airbnb?

Na Bali je velký výběr vil a pokojů na airbnb. Jedná se o dobrou volbu, buďte obezřetní s lokalitou. Je zde vysoký převis nabídky nad poptávkou a mnohdy podbízivá cena znamená velkou vzdálenost od moře nebo jiný problém. Cennosti si vždy dávejte do trezoru.

 

Je Bali bezpečná destinace?

Indonésie si uvědomuje, jak je Bali důležitá destinace pro jejich ekonomiku. Proto je zvýšený důraz na bezpečnost turistů právě v této destinaci.

 

A co večer?

Jestliže plánujete vyrazit na party, využijte taxi nebo Uber. Nikdy nejezděte na motorce. To platí zejména pro ženy. Poslední dobou se množí krádeže kabelek. Zloděj vám strhne kabelku za jízdy v noci na motorce a může se vám i něco stát.

 

Co mám dělat, když mě někdo ukradne telefon nebo peněženku?

Kontaktujte váš hotel, pomůžou vám spojit se nejlépe s oddělením policie, která se stará o turisty. Nechte si vystavit potvrzení od policie, že jste byli okradeni a poté žádejte finanční prostředky po vaší pojišťovně. NIKDY necestujte do zahraničí bez cestovního pojištění.

 

Jaké pojištění si zvolit na Bali?

Kvalitní cestovní pojištění, které kryje výdaje za lékaře. Doporučujeme světově známé pojišťovny, které mají rychlé plnění a smlouvy se všemi hlavními nemocnicemi na Bali. Doporučujeme také pojištění proti stornu zájezdu, případně letenky, krádeži, ztráty zavazadel a podobně. CK Go2 nabízí kvalitní a cenově velmi dostupné pojištění na cesty vč. storna od 990 Kč. Při cestě bez pojištění se vystavujete obrovskému riziku. Všechny výdaje za ošetření musíte platit na místě a částky jsou velmi vysoké!

 

Kolik si mám přivést v hotovosti do Indonésie?

Záleží na délce vašeho pobytu. Doporučujeme hotovost 100-200 USD nebo EUR a současně používejte výběry z místních bankomatů.

 

Fungují na Bali všechny platební karty?

Ano. Zkontrolujte si však, zda máte povolen výběr v "cizích zemích, konkrétně oblasti Indonésie".

 

Jak postupovat ve směnárně?

Využívejte směnárny na letišti, banky nebo řetezec Kuta Exchange. VŽDY si peníze IHNED sami přepočítejte. Peníze neměnte na trhu nebo na podezdřelých místech.

 

Patří Bali pořád mezi levné destinace?

Kvalitní jídlo a služby stojí na Bali stejně nebo lehce více než v Čechách. Jestliže vám stačí místní jídlo Nasi goreng, nehledáte party každý večer, cestujete na motorce a bydlíte u mistních v homestay pak je Bali levné. Chcete-li si při svojí dovolené dopřát, ceny jsou podobné jako v Čechách.

 

Jaký máme mít rozpočet na den na jídlo?

Snídani máte většinou v ceně ubytování. Slušná kavárna nabízí ranní menu za cca 80 CZK na osobu. Oběd seženete do 100 CZK na osobu, večeře to samé. Alkohol je dražší než v ČR. V některých restauracích platíte extra příplatek za servis, daně atd. Jedná se o příplatek 10 - 21 procent.

 

Našli jsme velmi levné ubytování přimo na pláži?

Ubytování na pláži stojí x-násobně více, než standartní ubytování. Asi v tom bude nějaký háček. Nedoporučujeme po celou dobu dovolené zůstávat na jednom místě a využívat "výhodných nabídek". Při výletech strávíte většinu času v dopravní zácpě. Zjistěte si kvalitu pláže a okolí, kde jste ubytováni.

 

Je indonéské jídlo velmi pálivé?

Jestliže nemáte rádi pálivé jídlo, nejezte sambal, místní pálivou omáčku. Při objednání řekněte obsluze, že chcete nepálivé jídlo - Tidak Pedas.

 

Čeho se mám v indonéské kuchyni vyvarovat?

Nejezte v restauracích, kde nikdo není. Pozor na přesmažené jídlo z ulice. Buďte ze začátku zdrženlivý v používání pálivých omáček. Nepijte vodu z kohoutku.

 

Kolik je standartní spropitné v restauraci?

5-10 procent.

 

Jak poznám, zda restaurace účtuje navíc tax a servis tax?

Informaci musí mít restaurace uvedenou v menu, případně se zeptejte čísníka, zda jsou ceny "plus plus".

 

Je výhodnější se stravovat v restauraci nebo si vařit sám? Co all inclusive hotely?

Ceny potravin na Bali v supermarketech jsou velmi vysoké. Vařit se určitě nevyplatí. Většina indonéských restauracích je velmi cenově dostupná. Na Bali je velmi málo hotelů, které nabízejí all inclusive programy. Jestliže ano, neočekávejte, že dostanete  kvalitní alkoholické nápoje. Jídla je hodně, ale je standartizované.

 

Kdy vyrazit na Bali?

Projděte si naše rady a tipy v sekci Počasí Bali.

 

Opravdu nemůžu vyjít na ulici při svátcích Nyepi?

Ano, je to tak, nemůžete. Nezkoušejte štěstí a nevycházejte z vily, případně hotelu. Můžete se dostat do vážných problémů.

 

Jak vypadají smuteční ceremonie Tana Toraja?

Zcela jistě to není podívaná pro každého. Dochází zde k rituální porážce zvířat.

 

Mohu si Balijce při ceremoniích fotit?

Balijci jsou milí a usměvaví. Neměl by to být problém.

 

Je povoleno vstoupit do balijského chrámu, když nejsem Hindu?

Některé chrámy jsou otevřeny pro turisty, některé ne. V případě, že se v chrámu koná ceremonie, pravděpodobně nebudete vpuštěni dovnitř.

 

Které místo na Bali je nejvhodnější na kurz jogy?

Jestli se chcete něco přiučit nebo jen hledáte hodně možností k výběru studia, zkuste Ubud. Je zde nejširší výběr. Chcete-li zároveň být u moře a nejde Vám až tolik o co největší pokrok při cvičení, zůstaňte na jihu, například v Canggu.

 

Nabízí CK Go2 zájezdy s česky hovořícím instruktorem jogy?

Ano, pravidelně nabízíme několik jogových zájezdů na Bali a do dalších destinací. Nejčastěji se na našich zájezdech setkáte s Lili, která má vlastní jogové studio v ČR. Její kurzy jsou velmi oblíbené.

 

Jaký typ jogy je na Bali nejrozšířenější?

Na Bali jsou populární všechny typy jogy.

 

Můžu si na Bali udělat kurz jogy a potom zde i učit?

Ano, počítejte však s vyššími náklady na kurz v řádech tisíců. Nejlepší jsou studia v Ubudu.

 

Není jízda na kole na Bali nebezpečná?

Záleží, kde budete na kole jezdit. Určitě se nemusíte bát v oblasti Canggu na jihu u pláže. Velmi populární jsou projížďky na kole nad Ubudem, speciálně z úpatí sopečné oblasti Kintamani zpět do Ubudu. V tomto případě doporučujeme využít služeb průvodce, který zná cestu mezi rýžovými políčky.

 

Kde si mohu půjčit kolo na Bali?

V hotelu Vám určitě poradí, nabízí buď samotný pronájem kola zdarma nebo za okolo 3 USD/den. Další možností jsou výlety s průvodcem, kde se cena pohybuje od 15 USD/den.

 

Je výstup na sopky fyzicky náročný?

Záleží, na jakou sopku se vydáte. Nejlehčí je výstup na sopku Batur, který trvá něco přes hodinu, cesta je středně náročná. Sopka Agung je daleko náročnější, výstup trvá kolem 3 hodin, cesta je špatně značená a strmá.

 

A co další sopky?

Výstup na Rinjani na Lomboku trvá dva dny s přespáním ve vysoké nadmořské výšce. Na Jávě se můžete vydat do kráteru sopky Kawah Ijen spolu s těžaři síry nebo na Bromo, kam pohodlně vyjedete terénním vozem. V Indonésii je bezpočet sopek, na které je možné vystoupat. Vždy však doporučujeme průvodce.

 

Kolik takový výstup stojí?

Musíte počítat se vstupem do národního parku a s platem průvodce. Ceny se pohybují od 800 CZK na osobu v závislosti na jakou sopku chcete vystoupat.

 

Která sopka, resp. výstup je nejhezčí?

Osobně doporučujeme Kawah Ijen na Jávě. Spolu s nosiči síry se můžete vydat do nitra vulkánu sopky, která je v blízkosti Bali. Na Bali určitě stojí zato Batur, případně náročnější Agung.

 

Chceme být na Bali na pláži a do Ubudu vyrazit na 1 den, stačí to?

Pokud opravdu nemáte času nazbyt, nedá se nic dělat. Ale je to velká škoda. Když jste na Bali déle než 10 dní určite v Ubudu zůstaňte přes noc, atmosféra je úplně jiná než na jihu ostrova. Program v Ubudu a okolí je minimálně na 2 až 3 dny. Nezapomeňte, že na cestě do a z Ubudu strávíte skoro 3 hodiny. Na prohlídku samotného městečka a jeho okolí vám pak prostě nezbyde čas.

 

Jsou kurzy jógy i pro začátečníky nebo jen pro pokročilé?

Vyberte si kurz vhodný buď pro začátečníky nebo pokročilé. První zkušební lekce je většinou zdarma.

 

Kolik dní v Ubudu doporučujete strávit?

Optimální jsou dvě noci, 3 dny. Budete mít čas na městečko, jeho okolí a nějakou aktivitu - výstup na sopku Batur, rafting na řece u sopky Agung, projížďky na kole a podobné. A určitě zajdete na nějaké vynikající místní jídlo.

 

Město je mezi rýžovými políčky, máme se bát komárů, případně jimi přenosných nemocí?

Bát se nemusíte, přesto doporučujeme navečer nosit delší rukávy. Dobré je koupit si místní sprej proti komárům.

 

Je ve městě i něco jiného kromě památek, jogy a dobrých restaurací?

Skvělá atmosféra! Ubud je to pravé Bali. V okolí je kouzelná příroda, zelená džungle s říčkami a vodopády, rýžová políčka, sopky. A výhledy se nikdy neomrzí.

 

Mohu rybařit na Bali celoročně, která sezona je nejlepší?

Ano, nejlepší pro velké ryby je konec jara, případně podzim.

 

Jsou nějaké restrikce pro dovoz rybářského vybavení na Bali?

Nedoporučujeme vozit s sebou harpunu, pravděpodobně vám ji zabaví cestou na Bali na některém z mezinárodních letišť.

 

Doporučujete rybařit spíše ze břehu nebo na lodi?

Určitě z lodi. Jestliže si můžete dovolit loď se sonarem, doporučujeme loď se sonarem.

 

Který další ostrov kromě Bali doporučujete na rybaření?

Jakýkoliv ostrov v Indonésii.

 

Jsou na Bali i vhodná místa k rybaření na řekách, případně jezerech?

Ryby je možné omezeně lovit v jezeře Kintamani u sopky Batur.

 

Nabízíte pravidelné zájezdy pro rybáře?

Pro rybáře připravujeme zájezdy na míru s možností rybaření na jihu a severu ostrova.

 

Je jízda na motorce na Bali bezpečná?

Nedoporučujeme půjčit si motorku nebo skůtr na Bali a ostrov sami objet. Doprava je tu velmi hustá a dopravní pravidla jakoby neexistují. Jestliže nemáte dostatek zkušeností s jízdou na motorce v Asii, raději využijte služeb řidiče s autem.

 

A co terénní motorka?

Předpokládáme, že zájemci o jízdu na terénní motorce již mají zkušenosti s jízdou v terénu. Nejlepší je vydat se na motocyklový zájezd s místním řidičem motorky, který zná trasu dokonale.

 

Harley Davidson?

Na Bali si můžete půjčit Harley Davidson. Většinou se jedná o partu přátel, kteří si půjčí více strojů a vydají se kolem Bali, případně na další ostrovy. Harley Davidson na silnici budí obdiv, proto je i jízda na této motorce bezpečnější, ostatní vám většinou dají přednost. Pro větší skupinu je možné zajistit motorizovaný doprovod policie, která "razí cestu" a zároveň kolonu uzavírá.

 

Který termín je pro surfování na Bali nejlepší?

Na jaře a na podzim nejsou vlny až tak velké.

 

Musím platit za surf extra peníze v letadle?

Záleží na letecké společnosti. Některé berou surf jako standartní zavazadlo, některé si za něj nechávají platit. Zjistěte si tedy před tím, než budete letenku kupovat.

 

Je vhodnější si surf na Bali půjčit, případně koupit nebo si mám přivést svůj?

Kdo se chce učit surfovat, je výhodnější si surf pujčit nebo koupit na Bali. Ceny jsou zde relativně příznivé.

 

Jaké prkno si mám koupit, když jsem začátečník?

Typ surfu minimal o velikosti kolem 7 až 8 stop. Stačí si koupit použitý surf.

 

Jsou na Bali žraloci nebo jiná nebezpečná zvířata?

Nebojte se, žraloci jsou v Austrálii.

 

Jak si můžu zajistit dovolenou pro surfaře?

Vyražte na jednu z českých surfařských základnem nebo sami na Bali. Na pláži určitě najdete místního učitele nebo surfařský kemp u pláže. Doporučujeme Canggu, Kuta pro úplné začátečníky. Mírně pokročilý můžou zkusit Bukit.

Jsou pláže na Bali tak krásné jako třeba na Maledivách?

Písčité pláže podobné Maledivám jsou jen na jihu v oblasti Nusa Dua nebo ostrůvcích Gili. Bali není jen o plážích, ale o návštěvě celého ostrova. Na ostatních plážích mohou být občas větší vlny. Někde je sopečný černý písek a na severu oblázky. Panenské pláže na Bali jsou, ale není jich mnoho.

 

Je na Bali klidné moře nebo vlny?

Pláže v některých částech Nusa dua a v Jimbaranu jsou klidné, bez větších vln, mezi hotely St Regis a Sofitel. Pláže s přístupem pro veřejnost jsou u hotelu Grand Hayatt v Pirátské zátoce v Nusa Dua. Všechny pláže na Bali jsou přístupné pro veřejnost. Jestliže však nebydlíte u hotelu na pláži na Nusa Dua, nemůžete používat hotelové vybavení - lehátka, slunečníky atd.. Na ostatních místech počítejte s vlnami v závislosti na počasí.Současně jsou pláže ovlivněny přílivem a odlivem. Na severu Bali vlny nejsou, pláže jsou však kamenité nebo z černého písku.

 

Mám si sebou vzít boty na koupání nebo je dno písčité?

Boty na koupání na Bali nebudete potřebovat. Dno je obvykle písčité nebo s malými oblázky.

 

Které pláže mají bílý písek?

Pláže na Nusa Dua, Jimbaran, pláže na poloostrově Bukit. Ale pozor, koupání zde může být nebezpečné z důvodu větších vln. Kuta, Legian a Semyniak mají bílé písečné pláže, je zde ale obecně hodně turistů, hlavně na Kutě. Pláže na Gili mají krásný písek spíše na jihu ostrovů.

 

Nějaké další rady?

Nezapomeňte krém na opalování, slunečník a pitný režim. Některé pláže na poloostrově Bukit jsou přístupné pouze za přílivu. Skvělá pláž je například u hotelu Hilton Bali Resort na Nusa dua, kam můžete na pláž a nemusíte být v hotelu ubytováni.

 

Jak se na ostrovy dostanu?

Na ostrovy jezdí nejčastěji lodě z přístavu Padang Bai, cesta trvá asi 2,5 hod. Můžete také vyrazit z přístavu Sanur nebo Serangan, ale cesta se protáhne ještě o 45 minut. Nejkratší cesta z pevninského Bali je z Amedu a cesta trvá něco málo přes hodinu. Ostrovy se nacházejí těsně vedle Lomboku a nejrychleji a nejlevněji se na ně dostanete z přístavu Banksal. Cesta trvá patnáct minut.

 

Mají ostrovy Gili opravdu tak krásné pláže?

Na ostrovech jsou hezké písčité pláže spíše na jihu ostrovů. Nejhezčí pláže jsou na ostrově Gili Meno, který je i zároveň nejmenším ostrovem.

 

Je zde pobyt drahý?

Na ostrovech se dá zajistit ubytování relativně levně, za několik set korun. Neočekávejte však vysokou kvalitu a dobrou polohu jako na pevinském Bali. Cesta lodí z Bali na ostrovy Gili se pohybuje od 1000 CZK v závislosti na sezoně.

 

Jedou lodě na všechny ostrovy?

Všechny lodě jedou na ostrov Travangan, který je nejoblíbenější. Několik málo i na ostrov Gili Air. Pouze pár vybraných spojení jezdí i na Gili Meno. Na Gili Meno se nejlépe dostanete transferem z ostrova Travangan.

 

Jaké aktivity mě na ostrově čekají?

Kromě odpočinku na plážích se můžete vydat šnorchlovat a potápět se. Ostrovy Gili jsou skvělé místo na realizaci potápěčského kurzu. Občas se dá na ostrovech i surfovat.

 

Chceme být na Bali na pláži a do Ubudu vyrazit na 1 den, stačí to?

Pokud opravdu nemáte času nazbyt, nedá se nic dělat. Ale je to velká škoda. Když jste na Bali déle než 10 dní určite v Ubudu zůstaňte přes noc, atmosféra je úplně jiná než na jihu ostrova. Program v Ubudu a okolí je minimálně na 2 až 3 dny. Nezapomeňte, že na cestě do a z Ubudu strávíte skoro 3 hodiny. Na prohlídku samotného městečka a jeho okolí vám pak prostě nezbyde čas.

 

Jsou kurzy jógy i pro začátečníky nebo jen pro pokročilé?

Vyberte si kurz vhodný buď pro začátečníky nebo pokročilé. První zkušební lekce je většinou zdarma.

 

Kolik dní v Ubudu doporučujete strávit?

Optimální jsou dvě noci, 3 dny. Budete mít čas na městečko, jeho okolí a nějakou aktivitu - výstup na sopku Batur, rafting na řece u sopky Agung, projížďky na kole a podobné. A určitě zajdete na nějaké vynikající místní jídlo.

 

Město je mezi rýžovými políčky, máme se bát komárů, případně jimi přenosných nemocí?

Bát se nemusíte, přesto doporučujeme navečer nosit delší rukávy. Dobré je koupit si místní sprej proti komárům.

 

Je ve městě i něco jiného kromě památek, jogy a dobrých restaurací?

Skvělá atmosféra! Ubud je to pravé Bali. V okolí je kouzelná příroda, zelená džungle s říčkami a vodopády, rýžová políčka, sopky. A výhledy se nikdy neomrzí.

 

Kde máme na severu bydlet?

Osobně doporučujeme bydlet v Amedu. Pokud se nepotápíte, máte zde i další možnosti vyžití. Hodně potápěčů spí v Tulambenu u vraku lodi Liberty. Jedná se o vesnici u silnice, kde moc romantiky nehledejte.

 

A co severozápad Bali?

Ostrov Bali je poměrně velký, proto je lepší spát přímo na severozápadě - u Jeleního ostrova v oblasti Pemuteranu. Jednodenní výlet se nevyplatí, byl by zbytečně uspěchaný.

 

Jaké jsou na severu pláže?

V oblasti Amedu je černý sopečný písek, případně oblázky. Hezké písčité pláže najdete na severozápadě v Pemuteranu u Jeleního ostrova.

 

Co můžu na severu dělat?

Oblast je vhodná na šnorchlování a potápění a krátký relax bez davů turistů.

 

Slyšel/a jsem, že jsou na severu české potápěčské základny?

Ano, na severu Bali jsou české potápěčské základny. Vhodné převážně pro potápěče. Hledáte-li písčité pláže, najdete je na jihu Bali.

 
 

Je koupání na Uluwatu bezpečné?

Pokud jsou na Uluwatu malé vlny a odliv, koupání je bezpečné. Za přílivu se na skrytou písečnou pláž nedostanete.

 

Můžu na Uluwatu bydlet?

Přimo u Uluwatu najdete hostely a hotely v různé cenové kategorii. Nejsou však na pláži, ale na útesu.

 

Kterou pláž doporučujete na koupání?

Padang Padang je vhodná ke koupání. Dále doporučujeme pláže Nusa Dua u hotelů. Jestliže hledáte opuštěnou panenskou pláž, vydejte se na Nyang-Nyang. Budete muset sestoupat podél útesu přibližně 30 min. Zato budete na pláži pravděpodobně sami.

 

Můžu se na Uluwatu učit surfovat?

Uluwatu je pro velmi pokročilé surfaře a tím pádem zcela nevhodné na učení. Nejbližší pláž vhodná na učení je Little Padang naproti mostu. Pokud se surfingem začínáte, doporučujeme začít s instruktorem.

 

Opravdu nemáme do Loviny jezdit?

Vyrazit do Loviny je lepší na jednodenní výlet než zde přespat. Budete muset sice vstávat velmi brzy, ale odpoledne se vrátíte zpět do svého ubytování na pláž nebo do Ubudu.

 

Ale mi chceme vidět delfíny?

Delfíny můžete vidět při vyjížďce loďkou, počítejte ale, že tam budou i ostatní lodě a delfíni můžou, ale i nemusí připlout.

 

Je příprava svatby na Bali složitá?

Relativně ano, připravte se na zdlouhavý úřednický proces, pokud chcete oficiální svatební obřad. Při neoficiální svatbě je vše jednodušší. CK Go2 má dlouhodobé zkušenosti s organizováním svateb a zcela jistě Vám dokážeme kvalifikovaně pomoci.

 

Můžeme mít na Bali křesťanskou svatbu?

Ano, na Bali je možné mít stavbu ve všech hlavních náboženstvích.

 

Chceme mít obřad na pláži?

To není problém. Obřad je možný zorganizovat na jakékoliv pláži. Nejhezčí jsou pláže na poloostrově Bukit.

 

Mají novomanželé nějaké výhody na svatební cestě?

Většina hotelů nabízí novomanželům různé výhody od masáže zdarma, výzdoby v pokoji nebo dokonce lepšího pokoje.

 

Kam se máme vydat na svatební cestu?

Odpočiňte si pár dní na jihu na pláži a vydejte se do srdce ostrova do městečka Ubud. Doporučujeme vybrat ubytování spíš na jeho okraji, než přímo v centru, v některém z butikových hotelů s výhledy do rýžových políček nebo džungle. Doporučujeme zvážit privátní vilu s bazénem. Určitě také stojí za to vyrazit k Jelenímu ostrovu nebo na ostrůvky Gili.

 

Je možné během dovolené stihnout všechno?

Máte-li na Bali 10 až 14 dnů, neměl by to být problém. Doporučujeme v jednotlivých lokalitách přespat 2-3 noci, nedělat hvězdicové výlety.

 

Co je podle Vás nejlepší?

Určitě stojí za to vydat se na raftech po řece Telaga. Nejde jen o zážitek z raftingu. Uvidíte malebnou krajinu, kterou řeka protéká. Šnorchlování na Jelením ostrově u Pemuteranu je také velký zážitek.

 

Kolik to všechno stojí?

Jestliže budete aktivity dělat formou jednodenních výletů počítejte s relativně vyššími náklady. Musíte platit dopravu na místo aktivity a zpět do hotelu. Daleko lepší přenocovat přímo dané v lokalitě. Ušetříte nejen čas, ale i peníze za dopravu. Cenu můžete různě usmlouvat až na polovinu původní sumy. Například rafting všude nabízejí za zhruba 60 USD/osobu, speciální ceny se pohybují i za 20 USD/osobu.

 

Je Sanur vhodný i pro mladší turisty?

Proč ne, nečekejte však živou party každý den. Jestliže hledáte klid bude se Vám Sanur pravděpodobně líbit.

 

Jaké jsou zde pláže?

Pláže na Sanuru hodně ovlivňuje odliv a příliv, který je zde velmi znát. Při odlivu se v zátokách tvoří kapsy na plavání. Pláže nejsou špatné, zdaleka ale ne tak čisté a bělostné jako například Nusa Dua.

 

Který ostrov je lepší na dovolenou?

Nusa Penida je dobrá na jednodenní výlet z Nusa Lembongan. Turismus je zde ještě v plenkách, turisty těžko někde potkáte. Na pláž musíte buď na lodi nebo na motorce. Nusa Lembongan je turisticky velmi rozvinutý s dostatečnou infrastrukturou.

 

Kdy je vhodné vydat se na šnorchlování s mantami?

Manty u ostrova Lembongan je možné vidět skoro celoročně. Jestliže chcete mít jistotu, zůstaňte na ostrově několik dní. Na šnorchlování je třeba mít klidné moře.

 

Jsou na Lembonganu krásné pláže?

Ano, ale jsou většinou v zátokách, chráněny skalami. Hlavní pláž na Lembonganu je písčitá. Doporučujeme si půjčit motorku nebo kolo a ostrov projet, doprava zde není tak velká. Prozkoumejte ostrov po vlastní ose.

 

Jaké je zde potápění nebo šnorchlování?

Nejlepší volba na jihu Bali. Krásné korály, spoustu živočichů, vhodné jak pro potápění, tak pro šnorchlování.

 

Není Kuta večer nebezpečná?

Centrum nočního života na Bali je bezpečné do té míry, jak se večer budete chovat:). Jestliže plánujete vyrazit na večeři a pár skleniček, určitě nemusíte mít z ničeho obavy. Obecně Bali a Kuta je bezpečná, ke krádežím zde dochází zřídka. Záleží, jak moc a čím se posilníte. V žádném případě nekupujte zakázané substance od náhodných osob. Může se jednat o nastrčené policejní informátory. Tresty za držení a konzumaci drog jsou v Indonésii velmi vysoké.

 

Míchané nápoje, pivo nebo víno?

Doporučujeme držet se klasiky piva Bintang nebo Heineken. Místní víno, resp. jeho kvalita je nevalná, míchané nápoje nejsou špatné. V levných podnicích se stává, že dostanete domácí lihovinu, po které Vás může ráno hodně bolet hlava - velmi časté v Sky garden. Může to být ale způsobeno i množstvím zkonzumovaného alkoholu.

 

Na co si dát pozor?

V žádném případě nevyrážejte na party na motorce. Budete muset jet zpět! Cesta zpátky je velmi nebezpečná a bohužel může skončit tragicky, mějte toto na paměti. Taxi na Bali nejsou drahé. Během noci vybírejte z bankomatů, které jsou přímo v bankách s ochrankou. Drogy a neznámé návykové látky nedoporučujeme konzumovat. Tresty jsou na Bali vysoké.

 

Další tipy?

Začněte v době happy hours, dostanete často nejen levnější nápoj ale i večeři. Většina podniků je na ulici Jl Legian, můžete se proto pohybovat pěšky.

 

Je výstup na sopky náročný?

Výstup na Batur zvládne v podstatě každý člověk, který občas vyrazí na české hory. Sopka Gunung Agung je již náročnější, výstup trvá několik hodin. Další den budete potřebovat k odpočinku.

 

Potřebuji na sopky průvodce?

Výstup na Batur musíte absolovovat s průvodcem, je povinný. Výstup na Agung - zde průvodce doporučujeme, cesta není zcela dobře značená a zřetelná, nahoru jdete za tmy.

 

Kterou sopku vybrat?

Agung nabízí lepší výhled a majestátní kráter. Batur nabízí úžasné okolí s jezerem, výstup na něj je jednodušší.

 

A co další sopky?

Ostatní sopky na Bali můžete také vylézt, cesty ale nejsou značené. Osobně doporučujeme vydat se na Jávu na sopku Kawah Ijen a spolu s nosiči sulfanu sestoupit do kráteru. To je opravdu zážitek. Sopka je hned vedle Bali a je vhodné ji spojit s výletem na Jelení ostrov. Náročnější trek je na sopku Gunung Rinjani na Lomboku, budete potřebovat minimálně 2 až 3 dny.

 

Je Bali stejné jako zbytek Indonésie?

Ostrov Bali se zcela vymyká představám o zbytku Indonésie. I samotní Indonésani mají ostrov Bali za jakýsi stát ve státě a jezdí na Bali na dovolenou.

 

Kolik času potřebuji minimálně na poznání Indonésie?

Pro základní poznání Indonésie doporučujeme minimálně měsíc. Indonésie je obrovská země, přesuny z ostrova na ostrov jsou někdy zdlouhavé a místní doprava na neturistických ostrovech kompikovaná.

 

Je Indonésie bezpečná?

V Indonésii se opravdu nemusíte bát. Místní lidé jsou na turisty zvyklí. Je ale třeba být obezřetný.

 

Co je nejnáročnější při cestování po Indonésii?

Zcela jistě místní doprava a náročné přesuny v tropickém počasí. Nic se neřídí pravidelným řádem jako v Evropě. Cestujete-li na vlastní pěst, buďte trpělivý. Nezapomeňte, že místní všude nehovoří anglicky a proto se vám budou hodit základy indonéštiny.

 

Je Indonésie drahá?

Mimo Bali jsou ceny stravování a ubytování velmi přijatelné v případě, že hledáte jednoduché ubytování a stravování. Jinak, za dobrou kvalitu očekávejte především v méně turistických oblastech vysoké ceny.

 

Jak je složité vydat se na Sulawesi, resp. na Tana Toraja?

Tana Toraja se nachází přibližně 10 hodin autem od hlavního města Makassar. Cesta je opravdu dlouhá, ale návštěva kmenů v oblasti Tana Toraja stojí za to.

 

Kdy se máme na Sulawesi vydat?

Doporučujeme období sucha, skvělé je jaro - květen až srpen, kdy se konají velké slavnostní pohřební obřady.

 

Slyšel/a jsem, že u Sulawesi jsou krásné ostrovy Togian?

Ano, ostrovy Togian se nacházejí u Sulawesi, v zálivu Tomini. Najdete zde úchvatné potápění a šnorchlování a úžasné pláže. Doprava je však velmi složitá. Musíte jet několik dní trajektem ze Sulawesi.

 

Je na Sulawesi k vidění i něco dalšího?

V severní části Sulawesi jsou skvělé potápěčské lokality v oblasti Manado.

 

Je Varan komodský pro člověka nebezpečný?

Varani se pohybují pomalu a loví převážně buvoly nebo místní jeleny a srnce. Na ostrovech se budete pohybovat vždy s místním průvodcem, kterí ví, kam můžete jít a co je bezpečné. Bez průvodce na ostrov nemůžete vstoupit.

 

Na který ostrov se mám vydat?

Vydejte se na ostrov Rinča i Komodo. Oba ostrovy jsou rozdílné a šance, že uvidíte ještěry je téměř zaručená.

 

Kolik času doporučujete strávit na Komodu?

Vydejte se na dvoudenní plavbu s přespáním na lodi. Před a po plavbě budete muset spát na ostrově Flores, v městečku Labuan Bajo.

 

Uvidím ještě něco dalšího?

Kromě komodských draků se můžete těšit na úžasné šnorchlování. Při troše štěstí můžete plavat s mantami.

 

Která roční doba je na pozorování Varana komodského nejlepší?

Vyražte v období sucha, doporučujeme jaro a podzim. V období dešťů může být moře rozbouřené, v červenci a srpnu je nejvyšší sezóna a ceny jsou výrazně vyšší.

 

Jak se dostanu na ostrovy Gili?

Na ostrovy jezdí nejčastěji lodě z přístavu Padang Bai, cesta trvá asi 2,5 hod. Můžete také vyrazit z přístavu Sanur nebo Serangan, ale cesta se protáhne ještě o 45 minut. Nejkratší cesta z pevninského Bali je z Amedu a cesta trvá něco málo přes hodinu. Ostrovy se nacházejí těsně vedle Lomboku a nejrychleji a nejlevněji se na ně dostanete z přístavu Banksal. Cesta trvá patnáct minut.

 

Mají ostrovy Gili opravdu tak krásné pláže?

Na ostrovech jsou hezké písčité pláže spíše na jihu ostrovů. Nejhezčí pláže jsou na ostrově Gili Meno, který je i zároveň nejmenším ostrovem.

 

Je zde pobyt drahý?

Na ostrovech se dá zajistit ubytování relativně levně, za několik set korun. Neočekávejte však vysokou kvalitu a dobrou polohu jako na pevinském Bali. Cesta lodí z Bali na ostrovy Gili se pohybuje od 1000 CZK v závislosti na sezoně.

 

Jedou lodě na všechny ostrovy?

Všechny lodě jedou na ostrov Travangan, který je nejoblíbenější. Několik málo i na ostrov Gili Air. Pouze pár vybraných spojení jezdí i na Gili Meno. Na Gili Meno se nejlépe dostanete transferem z ostrova Travangan.

 

Jaké aktivity mě na ostrově čekají?

Kromě odpočinku na plážích se můžete vydat šnorchlovat a potápět se. Ostrovy Gili jsou skvělé místo na realizaci potápěčského kurzu. Občas se dá na ostrovech i surfovat.

 

Je Lombok bezpečný?

Pláže v oblasti Senggigi jsou velmi bezpečné. Na jihu v Kutě je situace také bezproblémová. V okolí však doporučujeme jezdit na motorce ve skupinkách, ne samostatně.

 

Který ostrov je hezčí, Bali nebo Lombok?

Hledáte-li pláže bez turistů a panenskou přírodu určitě se Vám bude Lombok líbit. Nicméně služby zde nejsou zdaleka na tak vysoké úrovni jako na Bali

 

Jak se na Lombok dostanu?

Z Bali trajektem z přístavu Padang Bai, cesta trvá přibližně 5 hodin lodí. Trajekty operují mezi ostrovy 24 hodin. Z Denpasaru na Bali se na Lombok dostanete letadlem za 30 minut. Přímý let na Lombok nabízí také Air Asia z Kuala Lumpur a Singapore Airline ze Singapuru. Další možnost je využít rychlolod z Padang Bai.

 

Jaké jsou na Lomboku pláže?

Jedním slovem nádherné, bělostné, panenské.

 

Je trek v pralese na Sumatře za orangutany náročný?

Pralesní terén je kopcovitý, počasí je tropické. Při krátkých trecích počítejte se střední náročností. Vydátel-li se do hloubky pralesa počítejte s náročným terénem a celodenní túrou.

 

Uvidím orangutany v pralese na Sumatře určitě?

Ano, kolem vesničky je spousta ogangutaních samic, většina z nich byla zpět do pralesa vypuštěna ze zajetí a jsou na přítomnost lidi relativně zvyklé. Samci jsou samotáři a spatřit je je vzácné.

 

Není pohyb v pralese nebezpečný?

Po celou dobu se v pralese pohybujete se zkušeným průvodcem, který ví, kam jít a co je bezpečné.

 

Jaká další zvířata mohu v pralese vidět?

Spoustu exotických ptáků, například tukany, různé druhy opic, krásný je například gibon nebo makak. Při delším treku můžete vidět i slony.

 

Jak se v pralese bydlí?

Přímo v pralese ubytování není. Spí se většinou ve vesničce Bikit Lawang na okraji pralesa, ze které se vychází na jednodenní nebo vícedenní výlety. Když půjdete na vícedenní výlet do pralesa, spí se u řeky v tábořišti, které připraví průvodce spolu s nosiči.Nosiči vám nesou spací pytle a veškeré jídlo.