Sopky Bali

Výstupy na východ slunce

Na Bali najdete spousty sopek. Mezi ty nejznámější patří nejvyšší sopka Bali Gunung Agung a sopka Gunung Batur s dramatickou sopečnou oblastí Kintamani. Na obě sopky se za normálních okolností můžete vypravit na trek. Počítejte s tím že výstup na Agung je výrazně náročnější než výstup na Sněžku.

  • Na území Indonésie je mnoho sopek, přičemž přibližně 150 je stále aktivních.
  • Kromě balinéských sopek stojí za návštěvu i nedaleké sopky Rinjani na Lomboku a Kawah Ijen na Jávě.
Sopky Na Bali
Sopky Na Bali

Bali a sopky

Ostrov Bali je součástí indonéského souostroví, dlouhého pásu více než 17.000 ostrovů. Ostrov nadchne mimo jiné úchvatným pobřežím, nádhernými písečnými plážemi a také majestátními sopkami. Majestátní sopky dominující balijské přírodě jsou obklopené mimořádně úrodnou půdou s typickými terasovitými rýžovými políčky.

NÁŠ TIP

Bali i sousední Lombok jsou sopečné ostrovy. Mohutná erupce na Lomboku v roce 1257 prý na řadu let významně ovlivnila klima celé zeměkoule.

Sopky Na Bali

Pěší túry na Bali

Ostrov Bali a celá řada dalších indonéských ostrovů nabízí spoustu příležitostí k pěším výletům a túrám, z nichž mnohé vedou k sopkách či na jejich vrchol.

 

  • Velmi zajímavý je bezesporu výstup na lombockou sopku Gunung Rinjani.
  • Výstup na balinéskou sopku Gunung Agung je kretší a méně náročný, určitě však není radno jej podceňovat.
  • Fyzicky méně zdatným turistům bude více vyhovovat výstup na sopku Gunung Batur, odkud si můžete dopřát pohled na jedno z nejúchvatnějších panoramat na Bali i na východ slunce.
  • Za návštěvu stojí i podhůří sopky Gunug Batukaru, jež nabízí řadu nádherných výhledů na moře.
  • V jediném balinéském Národním parku Bali Barat najdete několik schůdných turistických cest. Na své si zde přijdou zejména milovníci ptáků.
  • Na výlety se můžete vypravit i v okolí jezera Danau Bratan uprostřed ostrova, kde mimo jiné naleznete spoustu krásných vodopádů. Díky větší nadmořské výšce je zde mírnější klima (a tedy vhodnější počasí pro pěší výlety).
  • Oblíbenými cíli pro milovníky pohybu jsou také vesnice Sidemen, Tirtagangga, Sarinbuana a Munduk.
  • Vydejte se na výpravu balinéským údolím plným kokosových palem a kávových a kakaových plantáží k velkolepým vodním kaskádám- vodopády Sekumpul.
  • Projděte se rýžovými políčky v okolí Ubudu či největšími terasami Jatiluwih.

Sopky a zemětřesení v Indonésii

Jelikož se Indonésie nachází na okrajích Pacifické, Eurasijské a Australské tektonické desky, vzniklo na jejím území mnoho sopek, přičemž přibližně 150 je stále aktivních. Na území Indonésie dochází k občasným zemětřesením. Na všem však můžete najít něco pozitivního- díky sopečnému prachu je zde velmi úrodná půda, jež je zdrojem potravy pro místní obyvatele.

Počasí Indonésie

Indonéské ostrovy se nacházejí na rovníku a panuje zde tropické klima. Nestřídají se zde 4 roční období, tak jako u nás, ale pouze období sucha a dešťů (monzunů). Průměrná vlhkost vzduchu se pohybuje okolo 80 %, může však dosahovat až 90 %. V průběhu roku se teploty mění jen mírně. Celoročně se pohybují v rozmezí 26 až 32 °C.

 

  • Při výstupu na sopky nepodceňujte počasí. Připravte si vhodnou obuv, sportovní a hlavně teplé oblečení. Ve vyšších nadmořských výškách bývá hodně chladno a občas mlhy.

Mohlo by vás také zajímat: Počasí na Bali.

Sopky Na Bali

Bali a sopka Agung

Nejvyšší vrchol na Bali je sopka Gunung Agung (3 142 m), která je také nejposvátnější horou pro místní hinduistické obyvatelstvo. Sopka je v nížinách obklopena rýžovými poli a tak je na ni pohled zdola velice dramatický a působivý. Pro ty, kteří mají dobrou kondici, se nabízí výstup na horu, ale počítejte s celodenní túrou na vrchol. Výstup na vrchol většinou začíná krátce v brzkých ranních hodinách. Cesta drsným terénem trvá kolem 3 hodin v závislosti na vaší kondici a vrcholku, který si vyberete.

 

  • Sopku uvidíte skoro z celé východní části Bali a dokonce z ostrova Nusa Lembongan a Lomboku.
  • Balinésané považí sopku Gunug Agung za duchovní centrum. Věří, že je místem odpočinku jejich předků a nachází se na ní hned několik významných chrámů. Mimo jiné mateřský chrám Besakih a Pura Pasar Agung.

Gunung Agung erupce

Rok 1963 si obyvatelé Bali připomínají jako jako dobu, kdy se bohové rozzlobili a seslali na ostrov pohromu v podobě sopečné erupce. 18. února 1963 se po staletí dřímající sopka Gunung Agung začala ozývat. Z kráteru vyšlehly plameny a okolí zahalil sopečný prach.

 

  • Starobylé texte předepisují, že ostrované mají každých 100 let uspořádat velký obřad Eka Dasa Rudra, nejvýznamnější rituál balinéského hinduismu. Při tomto obřadu se věřící duchovně očistí a poprosí bohy o přízeň.
  • Místní se rozhodli obřad uspořádat (důkazem nepřízně bohů byla 2. světová válka, boje za nezávislost a epidemie krys, které zamořily celý ostrov).
  • Oslavy byly naplánované na 8. března 1963. V tento den ze sopky stoupal popel a kouř a létaly z ní kameny, obřad však pokračoval podle původního plánu.
  • 17. března došlo k mohutné erupci, tak silné, že při ní praskla horní stometrová část sopky. Zahynulo až 2000 lidí.
  • Přestože erupce byla skutečně mimořádně silná, chrám Besakih stojící na svahu sopky utrpěl jen malé škody a závěrečné rituály Eka Dasa Rudra proběhly 20. Dubna.
  • Sopka Gunung Agung se po více než půl století začala znovu ozývat v roce 2017. Od této chvíle je pro turisty nepřístupná z bezpečnostních důvodu. Situace je však monitorována a erupce ostrovu zatím nehrozí. Chrám Besakih můžete navštívit denně.

NÁŠ TIP

Vyrazit na sopku Agung můžete z kteréhokoliv místa na Bali. Silnice v noci jsou prázdné (varianta, že máte řidiče, který Vás zde doveze). Přesto nejvhodnějším místem na přespání je Ubud nebo Gianyar. Vemte si sebou dostatek vody, pevnou obuv, čelovku a teplé oblečení. Doporučujeme využít služeb průvodce, cesta není značená a v noci s baterkou není úplně jednoduché ji najít.

Sopky Na Bali

Sopky Indonésie

Na Bali se nachází několik dalších sopek. Nejsou však tak majestátní a zajímavé jako Batur a Agung. Jestliže vás výstupy na sopky zajímají, zvažte výstup na sopku Kawah Ijen na Jávě nebo Rinjani na ostrově Lombok.

 

  • Kawah Ijen- sopka se nachází na východní Jávě, pouze 1 hodinu plavby trajektem z Bali z přístavu Gilimanuk. V jícnu sopky se těží síra. Při výstupu můžete doprovázet nosiče síry, kterým se přezdívá ,,bojovníci z Kawah Ijen".
  • Sopka Gunung Rinjani je druhým nejvyšším vrcholem Indonésie. Nachází se na sousedním ostrově Lombok. Výstup na její vrchol trvá minimálně 2 dny. Jedná se o náročnější túru, přesto na konci budete odměněni neuvěřitelnými výhledy a zážitkem.

Zájezdy spojené s návštěvou sopek

Vybrané zájezdy do Indonésie spojené s návštěvou sopek:

NÁŠ TIP

Chystáte se na Bali? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Bali a Indonésii ZDARMA! Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení zde.

Sopky Na Bali

Bali a sopka Batur

Sopka Gunung Batur (1 717 m) je jedna z nejnavštěvovanějších sopek na ostrově. Za jasného počasí uvidíte z vrcholu sopky dramatické okolí krajiny s výhledem na další dva vulkány Gunung Agung a Rinjani a také na jezero Donau Batur. Sopka se nachází v oblasti Kintamani u dramatického jezera Danau Batur přímo v kráteru Kintamani.

U jezera můžete přenocovat a poznat místní okolí. K zajímavostem patří přilehlá vesnice Truyan, kde místní lidé částečně vyznávají animistické bohy. Některé své zesnulé pochovávají pod posvátný strom Banyan, kde je nechávají volně ležet přikryté stříškou. Jejich ostatky nechávají ležet na místě.

 

  • Výstup na sopku Batur trvá přibližně 1,5 - 2 hodiny a je vhodný i pro začátečníky.
  • Posvátná hora Gunung Batur vybuchla od počátku 19. století více než dvacetkrát. V roce 1917 si erupce vyžádala životy více než 1000 lidí, ale proud lávy se zastavil těsně před chrámem ve vesnici Batur.
  • Nejdelší erupce začala v září 1963 krátce po výbuchu sopky Gunung Agung.
  • Pokud nemáte rádi davy turistů, vystoupejte na jiný z vrcholů v této oblasti. Doporučuje například výšlap na východ slunce z Batur Caldera, jež můžete spojit s plavbou po jezeře Batur.
  • Navštivte jedny z mnohých horkých pramenů kolem sopky Batur.
  • Na sopku se můžete vydat pouze s místním průvodcem!

NÁŠ TIP

Výstup na sopku Batur trvá kolem 2 hodin. Doporučujeme přespat v kráteru Kintamani, kde můžete vyrazit na výlety kolem jezera nebo do horkých pramenů. Na sopku nemůžete jít sami, ale s průvodcem, který je povinný. Bez něj Vás na túru nepustí.

Sopky Na Bali

Gunung Batukaru

Mohutná hora Batukaru je po Gunung Agung druhým nejvyšším vrcholem Bali a jednou z nejposvátnějších hor ostrova. Na jejím svahu stojí chrám Pura Luhur Batukaru. Hora a její vnitrozemí patří k nejvlhčím oblastem Bali. Úpatí sopky pokrývá úrodná půda, jež je stvořená k pěstování rýže, o čemž se můžete přesvědčit při pohledu na malebná terasovitá políčka Jatiluwih.

Garant destinace

Ada Tzoneva specialistka na Bali a Indonésii vám ráda poradí

+420 737 958 960

+420 226 633 912

indonesie@ckgo2.cz

 

často kladené otázky

 

Je výstup na sopky náročný?

Výstup na Batur zvládne v podstatě každý člověk, který občas vyrazí na české hory. Sopka Gunung Agung je již náročnější, výstup trvá několik hodin. Další den budete potřebovat k odpočinku.

 

Potřebuji na sopky průvodce?

Výstup na Batur musíte absolovovat s průvodcem, je povinný. Výstup na Agung - zde průvodce doporučujeme, cesta není zcela dobře značená a zřetelná, nahoru jdete za tmy.

 

Kterou sopku vybrat?

Agung nabízí lepší výhled a majestátní kráter. Batur nabízí úžasné okolí s jezerem, výstup na něj je jednodušší.

 

A co další sopky?

Ostatní sopky na Bali můžete také vylézt, cesty ale nejsou značené. Osobně doporučujeme vydat se na Jávu na sopku Kawah Ijen a spolu s nosiči sulfanu sestoupit do kráteru. To je opravdu zážitek. Sopka je hned vedle Bali a je vhodné ji spojit s výletem na Jelení ostrov. Náročnější trek je na sopku Gunung Rinjani na Lomboku, budete potřebovat minimálně 2 až 3 dny.

Více otázek
AKTUÁLNĚ