Sumba

Opomenutý ostrov

turistika

scenérie

památky

náboženství

 

Ostrov Sumba v rámci indonéských ostrovů lehce přehlédnete. Stejně tak byl i v minulosti opomíjen indonéskými vládci. Možná i to je důvod, proč se zde zachovala úchvatná a nedotčená příroda a bizarní animistické náboženství, které se jako na jediném indonéském ostrově smí praktikovat. Specifické tradice místních lidí jsou právě tím, co sem dobrodružné cestovatele láká, protože se s nimi jinde na světě nesetkáte. Jste-li právě takové povahy, neváhejte a ostrov navštivte. Tento zatím neobjevený ostrov má co nabídnout, pokud nehledáte standardní komfort. Na tomto místě jste pro místní obyvatele stejně exotičtí jako oni pro vás – zatím.

Sumba
Sumba

Sumba a tradiční styl života

Na Sumbě se stále udržuje tradiční způsob života a dodržují se staré tradice a svátky. Uspořádání domů jednotlivých obyvatel ve vesnici vychází podle kmenových zvyků z postavení v rodině. Domy jsou postavené zcela z přírodních materiálů. Většina obyvatel vyznává křesťanství, ale mimo něj stále praktikují své původní náboženství zvané Marapu. Stavby domů, obřady a velké kamenné hrobky vycházejí z tohoto starého náboženství.

NÁŠ TIP

Na ostrově působí Sumba Foundation. Založili zde centrum pro léčbu malárie a školu. Sumba Foundation na svůj web umisťují přání, co by mohli turisti dovést pokud sem zamíří. Pokud sem vyrazíte, podívejte se na jejich stránky a třeba budete do batohu moct přibalit něco,co zde školákům udělá radost.

Kulturní dědictví na Sumbě

Sumba, ostrov ležící ve východní části Indonésie, je především znám díky santalovému dřevu. Kultura a tradice jsou na Sumbě zcela unikátní a pro cizince velmi exotické. Deštný prales Sumby je na seznamu světového fondu.

potřebujete poradit?

Ada Tzoneva specialistka na Indonésii

+420 737 958 960
+420 226 633 912
indonesie@ckgo2.cz

 
 

Pasola-válečný rituál

Jednou ročně se na ostrově Sumba odehrává unikátní válečný rituál Pasola. Podstatou je souboj dvou protivníků na koních, kteří se za jízdy snaží zasáhnout protijezdce kopím. Tento starý rytuál se koná pouze na západě ostrova a to ve čtyřech vesnicích - Kodi, Lamboya, Wonokaka a Gaura. Pasoli se smí účstnit jen muži, probíhá na otevřeném prostranství, kde diváci postávají kolem dokola. Pro zůčastněné aktéry je důležitá perfektní zručnost a velká odvaha, protože se jezdí na koni bez sedla a útočí kopím. Zranění a krev jsou samozřejmostí a dav je agresivním skadováním hodnotí.

 

mapa Indonésie

často kladené otázky

Více otázek