10x tipu bezpečně a zážitkově

Bezpečně na Bali

1/

Nezůstávejte na jendom místě, ale navštivte celý ostrov, nejenom formou jednodenních výletů. Poznejte atmosféru centra ostrova nebo jeho severu.

2/

Sbalte si malé zavazadlo na Bali je celoročně teplo a budete potřebovat jen minimum věci, prádelny jsou na každém rohu.

3/

Pokud se rozhodnete pro pronájem motorky, nezapoměňte si vyřídit mezinárodní řidičský průkaz ještě v ČR, nebudete muset platit pokuty. Nejezděte sami po půlnoci, kabelku si schovejte do zavazadlového prostoru motorky nebo k nohám dopředu.

4/

Dát si každý den kokosový ořech je skoro povinnost, stejně jako ho po vypití vydlabat a sníst jeho skvěle chutnající dužinu.

5/

Lokální jídlo ochutnejte místní kuchyni a nebojte se ani menších warungů, kde je hodně lidí, je to v pohodě.

6/

Peníze si měnte v autorizovaných směnárnách nebo je vybírejte z bankomatů v bankách.

7/

Místní ovoce vás naprosto dostane zkuste různé džusy nebo čerstvé ovoce z trhu, doporučujeme mango, avokádo a "královnu ovoce" - fialový mangosteen, pro otrlejší je tu durian.

8/

Slunce na Bali je silné přibalte si voděodolný opalovací krém s vysokým ochranným faktorem (30plus) a pijte dostatek vody.

9/

Naučte se pár slov Indonéštiny a balijštiny a místní si vás hned oblíbí - Suksma (děkuji), Apa kabar (jak se máte), You make me bankrút (používejte při smlouvání).

10/

Při smlouvání zůstaňte klidní, smlouvejte s úsměvem, je to sport a nezlobte se na místní, že chtějí víc vydělat. Je to součást jejich kultury.