Očkování na Bali

Doporučená očkování při cestě na Bali

Očkování na Bali ani do dalších Indonéských zemí není povinné. Někteří cestovatelé se pro svůj větší komfort během dovolené v Indonésii nechají očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a někdy i proti vzteklině. Záleží jenom na Vás, jestli před odjezdem navštívíte svého lékaře nebo specializované očkovací centrum, ale do země se dostanete i bez vakcín. Pokud se pro některá doporučená očkování rozhodnete, nezapomeňte tak učinit s dostatečným předstihem, abyste stihli všechny potřebné dávky.

  • Speciální očkování při cestu do Indonésie není potřeba.
  • Výjimkou je pouze situace, kdy přijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice. V tomto případě se budete muset prokázat potvrzením o příslušném očkování.
  • Maximálně zvažte žloutenku typu A, břišní tyfus, případně očkování proti vzteklině, zejména pokud trpíte nějakou dlouhodobou nemocí či pokud cestujete s dětmi.

Očkování Bali, plán

Pokud se rozhodnete pro očkování před dovolenou v Indonésii, tak byste měli navštívit některé z očkovacích center, kde Vám vytvoří očkovací plán.

 

  • Břišní tyfus se očkuje nejpozději dva týdny před odjezdem.
  • Žloutenka typu A a B se očkuje ve třech dávkách. Před dovolenou je nutné podstoupit první dvě. Třetí vakcína je zpravidla aplikována půl roku po první a zajistí Vám imunitu na dalších 10 let.
  • Většina turistů se již v dětství očkuje proti obrně, tetanu, záškrtu a tuberkulóze, ale vždy je dobré si před cestou ověřit, zda se nepotřebujete přeočkovat.

Horečka dengue, Bali

V turistických oblastech se skoro nevyskytuje. V případě, že budete používat účinnou ochranu proti komárům (viz Ochrana proti komárům), tak Vám nic nehrozí. Tuto nemoc přenáší zejména komáři bodající přes den. Neexistuje žádná preventivní vakcína.

K příznakům této nemoci patří:

- horečka (tato nemoc je často nazývána horečkou ,,lámající kosti''), - silné bolesti hlavy a svalů, - v nejzávažnejších případech může vést až k vnitřnímu krvácení.

Japonská encefalitida- výskyt v Indonésii

Jedná se o virovou chorobu způsobující zánět mozkových blan. Japonská encefalitida je dalším dobrým důvodem, proč se chránit před komáry, i přes to, že výskyt této nemocnici je v rámci Indonésie velmi vzácný. Nakazit se můžete od ptáků a zvířat prostřednictvím komárů. Proti této nemoci je taktéž možno se preventivně očkovat.

K příznakům této nemoci patří:

  • bolesti hlavy jako při chřipce,
  • zvracení,
  • zvracení.

NÁŠ TIP

Nejvíce komárů na Bali poletuje při západu slunce a večer. V tuto denní hodinu doporučujeme mít košili s dlouhým rukávem a nastříkat se místním repelentem, který koupíte v obchodě za pár korun.

Očkování na Bali

Ochrana proti komárům

Sprej proti komárům si můžete koupit v každém místním obchodě a obecně platí, že lokální produkty proti hmyzu a komárům jsou mnohem účinnější než dovezené odjinud. Malárie se na Bali skoro vůbec nevyskytuje a jedná se spíše o ojedinělé případy.

 

  • Při stmívání si oblékněte tričko s dlouhým rukávem.
  • Kupte si místní sprej proti komárům v případě potřeby.

Garant destinace

Ada Tzoneva specialistka na Bali a Indonésii vám ráda poradí

+420 737 958 960

+420 226 633 912

indonesie@ckgo2.cz

NÁŠ TIP

Často se setkáváme s tím, že lidé přijíždí na Bali přehnaně vystrašení po návštěvě očkovacích center. Ve skutečnosti, pokud budete dodržovat zcela základní hygienická pravidla a bezpečnostní doporučení, nehrozí většině cestovatelů ,,nic horšího, než střevní potíže (což místní rádi nazývají ,,Bali belly’’). V případě závažnější onemocnění či úrazů, a to nejčastěji nehod na motorce či pádů při surfování, se nemusíte obávat, neboť na Bali naleznete spoustu kvalitních soukromých prvotřídně vybavených nemocnic a lékáren se všemi nezbytnými léky. Stačí si pouze před cestou vyřídit odpovídající cestovní pojištění.

Očkování na Bali

Žloutenka typu A

Na turistických místech (zejména na Bali) máte jen malou šanci se nakazit žloutenkou typu A, která se většinou přenáší kontaminovaným jídlem, vodou či slinami. Hotely a restaurace na ostrově mají dobrou úroveň a balenou vodu případně seženete v každém obchodě či restauraci.

K příznakům této nemoci patří:

  • zežloutnutí kůže a bělma očí,
  • silná únava,
  • horečka,
  • průjmy.

Břišní tyfus

Přenáší se zejména kontaminovanou vodou (viz Pitná voda na Bali) či jídlem. Mezi základní pravidla patří pít pouze balenou vodu a stravovat se pouze v prověřených podnicích. Jednoduché pomůcka, která Vám pomůže vybrat tu správnou restauraci, říká, že je vhodné jíst tam, kde je pořád plno zákazníků. Vyhýbejte se jídlu, které viditelně leželo delší dobu na slunci. Při dodržování základních pravidel a hygienických návyků je pravděpodobnost nákazy velice malá.

K příznakům této nemoci patří:

  • vysoká horečka,
  • bolesti břicha a hlavy,
  • průjem,
  • červené skvrny po těle.

Pitná voda na Bali

Na Bali nikdy nepijte neupravenou kohoutkovou vodu, která může být kontaminovaná. Vždy pijte pouze vodu balenou, kterou zakoupíte v každém obchodě. Existují další způsoby, jak vodu z kohoutku upravit, abyste ji mohli bez obav pít, a to zejména za použití různých filtrů (k sehnání v obchodech s outdoorovým vybavením) či tablet (jež můžete zakoupit v lékárnách). Vodu můžete případně také převařit. Tato metoda však není vždy úplně praktická a také ne vždy touto cestou stoprocentně zahubíte všechny škodlivé mikroorganismy.

NÁŠ TIP

Při různých nemocech či střevních potížích je velkým rizikem dehydratace. Je tudíž důležité mít vždy po ruce rehydratační roztok, který je potřeba vypít, a to i když zvracíte. Rehydratační roztok můžete zakoupit ještě před cestou, v místních lékárnách nebo si jej v případě nouze jednoduše sami vyrobit. Stačí smíchat osm čajových lžiček cukru se lžičkou soli v jednom litru vody. Při přetrvávajících a silných bolestech vždy vyhledejte lékařskou pomoc.

Vzteklina na Bali

Vzteklina se běžně vyskytuje v celé Asii, ale v turistických oblastech Indonésie je pravděpodobnost nákazy velmi malá. Může být přenášena nejčastěji opicemi, toulavými psy a kočkami. Sehnat na Bali očkování proti vzteklině aplikovatelné následně po kousnutí není problém (zejména ve větších městech) a celá procedura je většinou hrazena pojišťovnou, i přesto zbytečně neriskujte a raději se přímému kontaktu s těmito zvířaty vyhýbejte, ať si dovolenou zbytečně nezkazíte opakovanými návštěvami nemocnice.

 

  • Vzteklina se přenáší slinami nakaženého zvířete.
  • V případě kousnutí si ránu ihned vyčistěte antiseptickým sprejem a vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Obdržíte sérii injekcí, jejichž počet můžete snížit, pokud se necháte očkovat předem.

NÁŠ TIP

Chystáte se na Bali? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Bali a Indonésii ZDARMA! Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení zde.

Psi a Bali- Bali dogs

Na Bali je velká spousta pouličních psů, kteří však v naprosté většině případů nejsou agresivní a jsou zvyklí na lidi, takže se nemusíte přehnaně strachovat. Na ostrově Bali proběhl program odstřelu zvířat nakažených vzteklinou a úředníci slibovali její naprosté vymýcení do roku 2015, což se bohužel nepovedlo. Problém s touto nemocí je však oproti předchozím letům výrazně menší (v současnosti se vyskytuje převážně v odlehlých venkovských oblastech). Na Bali funguje spousta organizací, které se starají o toulavé psy a hromadně je pravidelně očkují. Ošetření psi dostanou kolem krku stužku, podle jejíž barvy můžete poznat, ve kterém roce bylo zvíře naočkováno proti vzteklině.

Očkování na Bali

Návštěva opičího pralesa na Bali

Populární turistické atrakce jako Monkey Forest v Ubudu či Sengeh stojí určitě za návštěvu, při kontaktu s místními opicemi však nikdy nezapomínejte být obezřetní. Mějte vždy na paměti, že se jedná o divoká zvířata. Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že se občas nevyplácí zvířata krmit, fotit z přílišné blízkosti či jinak provokovat. Při návštěvě podobných atrakcí si dávejte pozor na kabelky, batohy, brýle, klobouky, telefony apod., neboť o tyto věci můžete velmi snadno přijít a ještě si navíc odnést nějaké to kousnutí ,,na památku’’. V tomto případě neváhejte ihned navštívit první pomoc přímo v prostorách opičího pralesa a následně vyhledejte lékařskou pomoc. Doporučujeme očkování podstoupit, i přesto že Vás správci parku budou přesvědčovat o tom, že všechny opice jsou zdravé a že Vám mohou předložit certifikáty o jejich očkování.

Očkování na Bali

Vlastní léky z domova při cestě do Indonésie

Na cestu si můžete bez obav přibalit vlastní léky, v některých případech doporučujeme přibalit i lékařskou zprávu o zdravotním stavu a lécích (hlavně při větším množství), neboť ta se Vám může hodit při celní kontrole. Běžné léky (antibiotika, léky proti průjmu, proti bolesti apod.) zakoupíte v každé lékárně a to i bez předpisu.

 

často kladené otázky

 

Je kohoutková voda na Bali pitná?

Ne, není. Doporučujeme pít jedině balenou vodu.

 

Jak je to s užitkovou vodu na Bali?

Voda z vodovodu je nezávadná, můžete se s ní sprchovat, čistit zuby, ale není pitná.

 

Co mám dělat, když mne pokousá opice/pes nebo jiné zvíře?

Ihned vyhledat lékařskou pomoc v nemocnicích BIMC nebo Siloam, kde mají očkovací protilátky proti vzetklině.

 

Mám si koupit repelent již v ČR?

Ne, místní přípravky jsou učinnější, mnohem levnější a navíc hezky voní.

Více otázek
AKTUÁLNĚ