Jídlo a pití

Jak chutná Bali

Jídlo na Bali je velmi chutné, levnější nebo cenově srovnatelné jako v Čechách. Základem balijské kuchyně je rýže (nasi) a nudle (mie) a to buď smažené nebo vařené. Většinou se tato příloha podává se zeleninou, kuřecím nebo hovězím masem. Kombinace těchto surovin je základem tradičních pokrmů a často uvidíte, jak si na nich místní pochutnávají přímo na ulici. Pro balijskou kuchyni je typická celá řada velmi aromatického koření, jako jsou zázvor, muškátový oříšek, kurkuma, citronová tráva nebo koriandr. Chuťově si přijde na své milovník pikantního i nepálivého .

 • Velký výběr jídel z ryb a mořských plodů
 • Babi Gulig - ochutnejte místní "vepřo, knedlo, zelo". Jedná se o vepřové maso s rýží
 • Nasi Goreng - indonéská klasika, rýže se zeleninou a kousky kuřecího masa za pár korun
Jidlo A Piti Na Bali
Jidlo Piti Na Bali

Bufet, vyber si sám

Makasan Padang – Pokud se chcete stravovat jako místní, tak určitě navštivte stánky Masakan Padang, kde jsou ve výloze vystavená jídla, která byla ráno uvařená. Stačí jen ukázat na co máte chuť - nejlepší způsob, jak ochutnat mnoho místních jídel naráz a navíc za málo peněz.
Warung Makan – Další alternativou jsou místní warungy. Jídelny, kde se stravují místní lidé. Kde je hodně strávníků, vaří dobře. Doporučujeme zkusit.

NÁŠ TIP

Rozhodně se nebojte i pouličních stánků - polévka bakso ayam nebo kuřecí špejle přímo z grilu vás úplně dostanou.

Jidlo Piti Na Bali

Koření

Jedno ze základních koření balijské kuchyně jsou chili papričky, které jsou opravdu velmi pálivé. Již malé množství vás dokáže překvapit svou silou. Někdy se místo čerstvého chili používá sambal, což je pálivá omáčka. Zázvor, citronová tráva, koriandr - to jsou jen některé z dalších koření, které se používají na dochucení balijských pokrmů. Na Bali se ve velkém pěstuje hřebíček, který se používá nejen v kulinářství, ale také v tabákovém průmyslu. Velmi oblíbené mezi místními jsou právě hřebíčkové cigarety. V oblasti Kintamani je mnoho zahrad s kořením, kde se můžete podívat a dozvědět něco víc o pěstování místního koření, čaje nebo kávy.

Balijská jídla

 

 • Mie/Nasi goreng — smažená rýže (nasi) nebo nudle (mie) s kousky masa nebo zeleninou. Téměř národní jídlo podávané — k snídani, k obědu i k večeři.
 • Gado-gado – kousky masa / zeleniny v omáčce z burských oříšků.
 • Ayam goreng – smažené kuře s rýží a pálivou omáčkou
 • Babi Guling – nebo-li prase na rožni je jídlo, které se připravuje během největších náboženských oslav.

   

 • Soto Ayam – kuřecí polévka se zeleninou a zázvorem.

   

NÁŠ TIP

Vegetariáni - na Bali se bez problémů a skvěle najedí i vegetariáni. Tofu a sóju mají ve většině restaurací a skoro všechny pokrmy nebo polévky lze připravit i bez masa. Zkuste Nasi goreng vegetarian, Cap cay (zelenina s jemnou omáčkou) nebo Gado gado.

Kurzy vaření Ubud

Kurzy vaření doporučujeme všem, kdo rádi jedí, rádi s přípravou jídla experimentují nebo se chtějí dozvědět něco víc o balijské kuchyni. Je to příjemný zážitek, když na konci dne ochutnáte pokrmy, které jste se během kurzu naučili připravit a ještě k tomu si novou dovednost můžete odvézt domů. Rádi vám pomůžeme a poradíme, kde a jaký kurz během vaší dovolené absolvovat.

Garant destinace

Ada Tzoneva specialistka na Bali a Indonésii vám ráda poradí

+420 737 958 960
+420 226 633 912
indonesie@ckgo2.cz

Nápoje

Kromě vody,(kterou doporučujeme pít pouze balenou) musíte na Bali ochutnat čerstvé džusy a nealkoholické míchané nápoje. Kdo si chce dát něco alkoholického, k dispozici je pivo, víno (často drahé a ne příliš kvalitní), místní pálenka Arak a alkoholické nápoje, které najdete všude jinde. Protože se alkohol dováží, je dražší než v ČR.

 • Čerstvé džusy - zkuste různé kombinace ovoce. Mango je ale nejlepší :)
 • Kelapa muda (mladý kokos) - voda z kokosu je skvělá a osvěžující
 • Pivo Bintang - pivo plzeňského typu od 35 CZK za malou lahvičku z kokosu je skvělá a osvěžující.
 • Arak pálenka - slabší kořalka vyrobená z rýže
 • Víno - chcete si zkazit chuť a provětrat peněženku, sklenička místního vína Hatten cca 80 CZK, chuť nevalná

NÁŠ TIP

Mezi nejběžnější patří indonéské pivo Bintang. Pivo je plzeňského typu a je k prodeji v licencovaných restauracích a v samoobsluhách. Má 5% obsah alkoholu. Ceny piva Bintang - malé pivo, třetinku, seženete od 15 tis. IDR (28 CZK), velké pivo (0,66 litru) za přibližně 25 tis. IDR (45 CZK). Pozor, v restauraci je dražší a často bez daně, pak si připočtěte k ceně dalších 10 až 20 procent za daně, které se účtují navíc.
Ostatní piva - další jsou rozšířené Heineken, Carlsberg, Guiness a St. Miguel. Jiná než uvedená piva raději nezkoušejte, např. Bali Hai chutná opravdu strašně. Primátor na Bali - pro milovníky českého piva se dováží pivo Primátor, je k dispozici ve velkem supermarketu Pepito na hlavní silnici v Canguu. Stojí 109 tis. IDR, něco kolem 200 CZK.
Jak si pivo užít nejvíc - v restauraci pivo často nalévají přímo před vašima očima, po skle, bez pěny. Chcete-li správně vychlazené pivo, stačí říci DINGIN. Velké pivo je BESAR, malé KECIL. Restauracích mají často HAPPY HOURS pozdě odpoledne, kdy obvykle dostanete 3 piva za cenu dvou

 

často kladené otázky

 

Je indonéské jídlo velmi pálivé?

Jestliže nemáte rádi pálivé jídlo, nejezte sambal, místní pálivou omáčku. Při objednání řekněte obsluze, že chcete nepálivé jídlo - Tidak Pedas.

 

Čeho se mám v indonéské kuchyni vyvarovat?

Nejezte v restauracích, kde nikdo není. Pozor na přesmažené jídlo z ulice. Buďte ze začátku zdrženlivý v používání pálivých omáček. Nepijte vodu z kohoutku.

 

Kolik je standartní spropitné v restauraci?

5-10 procent.

 

Jak poznám, zda restaurace účtuje navíc tax a servis tax?

Informaci musí mít restaurace uvedenou v menu, případně se zeptejte čísníka, zda jsou ceny "plus plus".

 

Je výhodnější se stravovat v restauraci nebo si vařit sám? Co all inclusive hotely?

Ceny potravin na Bali v supermarketech jsou velmi vysoké. Vařit se určitě nevyplatí. Většina indonéských restauracích je velmi cenově dostupná. Na Bali je velmi málo hotelů, které nabízejí all inclusive programy. Jestliže ano, neočekávejte, že dostanete  kvalitní alkoholické nápoje. Jídla je hodně, ale je standartizované.

Více otázek