Peníze a služby

Cesta na Bali - hotovost versus kreditní karta

Doporučujeme vzít si s sebou na Bali několik stovek EUR nebo USD pro rychlou výměnu a jako jistotu pro případ, že by vaše bankovní karta náhodou nefungovala. Až vám peníze dojdou, bez problémů používejte vaši bankovní (kreditní) kartu pro nákupy  a výběry peněz.

  • Hotovost - malá hotovost ve výši stovek USD nebo EUR, pokud nemáte rovnou rupie.
  • Kreditní karta - použití v obchodech a při výběrech z bankomatů v bankách nebo pobočkách s ostrahou.
Penize A Sluzby
Penize A Sluzby Bali

Výběr z bankomatu / výměna hotovosti

Doporučujeme do Indonésie přijet s několika stovkami USD nebo EUR a ty vyměnit hned na letišti nebo v místní autorizované směnárně, či bance.

NÁŠ TIP

Vyměňte si peníze přímo na letišti po celní kontrole a vyzvednutí zavazadel. Kurzy jsou dobré a vy máte rovnou k dispozici hotovost na malé nákupy a drobné výdaje po příjezdu do hotelu.

Výběr peněz z bankomatu

Na větších ostrovech, jako jsou Jáva, Bali a Sumatra najdete bankomaty téměř všude. Většinou jsou umístěné na čerpacích stanicích nebo vedle supermarketů. Vybírejte peníze pouze u bankomatů v bankách, nebo kde je ostraha. Bankomaty mají určitý limit, který můžete vybrat (max. 2-3 000 000,- IDR/den).
Na Gili ostrovech jsou bankomaty pouze na Gili Trawangan. Na ostatních dvou ostrovech jsou sice směnárny, ale kurzy nejsou příznivé. Proto pokud tam míříte, je lepší si předem vybrat nebo vyměnit peníze na Lomboku či na Bali.

Směnárny

Výhodný kurz mají směnárny Central Kuta money Exchange, které najdete v několika místech na Bali. Dalšími doporučenými místy jsou banky, kde vám za dobrý kurz peníze vymění. Ale pozor, zavírají kolem 4. hodiny odpoledne.

  • doporučené směnárny s logem Central Kuta money Exchange
  • vyměňte si peníze v bance ve všední den
Penize A Sluzby Bali

Triky nepoctivých směnárníků

V některých malých směnárnách, především na Kutě a Legianu, nabízejí některé směnárny velmi "výhodné" kurzy. Občas se jedná o podvodníky, kteří nejprve přepočítají peníze správně a když vám je předají, chybí několik bankovek. Další možností je dobrý kurz, ale vysoký poplatek za využití služeb. Buďte obezřetní a nejlépe se takové službě vyhněte!

Garant destinace

Ada Tzoneva specialistka na Bali a Indonésii vám ráda poradí

+420 737 958 960
+420 226 633 912
indonesie@ckgo2.cz

Penize A Sluzby Bali

Platba kartou

Platby kartou jsou rozšířené především na Bali a Jávě a to hlavně ve velkých obchodních centrech. Nepočítejte však s tím, že vaši platební kartu akceptují v každé vesnici či menším městě. Jakmile se budete pohybovat mimo hlavní města, je třeba mít k dispozici hotovost.

V některých obchodem, převážně outletech, musíte platit přirážku 1,5-3 % za použití karty

  • mějte u sebe vždy hotovost, platba kartou není možná všude
  • některé obchody si účtují přirážku za platbu kartou od 1,5 %

Platba v restauracích

Některé lepší restaurace a kavárny mají menu v cenách bez daně za servis a státní daně. Tato položka se pohybuje od 15 do 25 %. Než si objednáte, pozorně prostudujte menu, kde je tato informace vždy uvedena.

Jestliže jste se službami spokojeni, můžete nechat spropitné do výše 5 %. Obsluha však spropitné automaticky neočekává.

 

často kladené otázky

 

Kolik si mám přivést v hotovosti do Indonésie?

Záleží na délce vašeho pobytu. Doporučujeme hotovost 100-200 USD nebo EUR a současně používejte výběry z místních bankomatů.

 

Fungují na Bali všechny platební karty?

Ano. Zkontrolujte si však, zda máte povolen výběr v "cizích zemích, konkrétně oblasti Indonésie".

 

Jak postupovat ve směnárně?

Využívejte směnárny na letišti, banky nebo řetezec Kuta Exchange. VŽDY si peníze IHNED sami přepočítejte. Peníze neměnte na trhu nebo na podezdřelých místech.

Více otázek