Peníze a služby

Cesta na Bali - hotovost versus bankovní karta

Doporučujeme vzít si s sebou na Bali několik stovek EUR nebo USD pro rychlou výměnu a jako jistotu pro případ, že by vaše bankovní karta náhodou nefungovala. Až vám peníze dojdou, bez problémů používejte vaši bankovní (kreditní/debetní) kartu pro nákupy a výběry peněz.

 • Hotovost - malá hotovost ve výši stovek USD nebo EUR, pokud nemáte rovnou rupie.
 • Kreditní/debetní karta - použití v obchodech, restauracích, při výběrech z bankomatů v bankách nebo pobočkách s ostrahou.
Penize A Sluzby
Penize A Sluzby Bali

Výběr z bankomatu / výměna peněz Bali

Doporučujeme do Indonésie přijet s několika stovkami USD nebo EUR a ty vyměnit hned na letišti nebo v místní autorizované směnárně, či bance.

 

 • Výměna na letišti je rychlá, pohodlná a budete tak mít indonéské rupie v případě potřeby hned po přistání.
 • Počítat však musíte s tím, že na letišti je vždy trochu nejvýhodnější kurz a často jsou ve směnárnách dlouhé fronty.

NÁŠ TIP

Peníze si můžete vyěnit přímo na letišti po celní kontrole a vyzvednutí zavazadel. Rozdíly v kurzu nejsou tak velké a vy máte rovnou k dispozici hotovost na malé nákupy a drobné výdaje po příjezdu do hotelu.

Penize A Sluzby Bali

Bankomaty na Bali

Na větších ostrovech, jako jsou Jáva, Bali a Sumatra najdete bankomaty téměř všude. Většinou jsou umístěné na čerpacích stanicích nebo vedle supermarketů. Vybírejte peníze pouze z bankomatů v bankách, nebo kde je ostraha. Bankomaty mají určitý limit, který můžete vybrat (max. 2-3 000 000,- IDR/na jeden výběr).

Na Gili ostrovech jsou bankomaty pouze na Gili Trawangan. Na ostatních dvou ostrovech jsou sice směnárny, ale kurzy nejsou příznivé. Proto pokud tam míříte, je lepší si předem vybrat nebo vyměnit peníze na Lomboku či na Bali.

NÁŠ TIP

Na jihu Bali nebude mít problém s výběry z bankomatů, s platbami kartou ani s nalezením oficiálních směnáren- je jich dostatek. Pokud se však chystáte na sever Bali (Pemuteran, Lovina, Amed atd.) vyberte/vyměňte si peníze raději předem. Směnárny zde mívají většinou trošku horší kurzy.

Penize A Sluzby Bali

Směnárny Bali

Výhodný kurz mají směnárny Central Kuta money Exchange, které najdete v několika místech na Bali. Dalšími doporučenými místy jsou banky, kde vám za dobrý kurz peníze vymění. Ale pozor, zavírají kolem 4. hodiny odpoledne.

 

 • Doporučujeme směnárny s logem Central Kuta Money Exchange
 • Vyměňte si peníze v bance ve všední den.
 • Vždy měňte peníze pouze v oficiálních směnárnách, kterých je na Bali v dnešní době dostatek.
 • Vyvarujte se návštěv podezřele vypadajících směnáren s nezvykle výhodným kurzem!

NÁŠ TIP

Chystáte se na Bali? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Bali a Indonésii ZDARMA! Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení zde.

Penize A Sluzby Bali

Bali měna

V celé Indonésii se platí indonéskými rupiemi (Rp, IDR). V oběhu jsou bankovky v hodnotách 1.000 IDR, 2.000 IDR, 5.000 IDR, 10.000 IDR, 20.000 IDR, 50.000 IDR a nejvyšší bankovka 100.000 IDR. Co se mincí týče setkáte se s hodnotami 100 IDR, 200 IDR, 500 IDR a 1.000 IDR.

 

 • Prodavači v obchodech vám často místo drobných mincí dají čokoládovou tyčinku či nějakou drobnost.
 • Aktuální kurzy si předem můžete zjistit online. Výborně funguje aplikace XE Currency.
 • Při běžných každodenních platbách používají turisté na Bali indonéské rupie. Řada hotelů, dive center, cestovních kanceláří atd. přijme po dohodě, v případě že platíte větší obnos, i eura nebo americké dolary (kurzy však mohou být nevýhodné).

Bali bezpečnost

Triky nepoctivých směnárníků

V některých malých směnárnách, především na Kutě, Legianu či Sanuru, nabízejí některé směnárny velmi "výhodné" kurzy. Buďte obezřetní a nejlépe se takové službě vyhněte!

 

 • Občas se jedná o podvodníky, kteří nejprve přepočítají peníze správně a když vám je předají, chybí několik bankovek.
 • Další možností je dobrý kurz, ale vysoký poplatek za využití služeb. Odhalené podvody směnárníci svádí na ,,provizi’’.
 • Směnárníci se vás mohou pokusit zmást počtem nul. Vyznat se v rupiích není ze začátku vůbec jednoduché.
 • Pozor na upravené kalkulačky směnárníků, které uvádí nižší sumy i v případě, že si ji na ní sami přepočítáte.
Penize A Sluzby Bali

Platby kartou na Bali

Platby kartou jsou rozšířené především na Bali a Jávě a to hlavně ve velkých obchodních centrech. Nepočítejte však s tím, že vaši platební kartu akceptují v každé vesnici či menším městě. Jakmile se budete pohybovat mimo hlavní města, je třeba mít k dispozici hotovost.

 

 • V některých obchodem, převážně outletech, musíte platit přirážku 1,5-3 % za použití karty
 • Mějte u sebe vždy hotovost, platba kartou není možná všude.

NÁŠ TIP

Vyhýbejte se obloukem směnárnám nabízejícím podezřele výhodný kurz. Bezpečné jsou v tomto směru pouze oficiální směnárny či banky. Směnárny s licencí poznáte podle viditelně umístěného loga s nápisem PVA Berizin. Pro výběry z karet si vybírejte ,,bezpečné’’ bankomaty- v bankách nebo místech s ostrahou.

Garant destinace

Ada Tzoneva specialistka na Bali a Indonésii vám ráda poradí

+420 737 958 960

+420 226 633 912

indonesie@ckgo2.cz

Penize A Sluzby Bali

Ceny na Bali

Ubytovací zařízení pro turisty bez ohledu na cenovou kategorii a stejně tak zboží a služby jsou na ostrově Bali cenově výhodné. Výběr je tak široký, že se dá přespat velmi levně, ale také za skoro astronomické sumy. Záleží tedy zcela na vašich preferencích a co od pobytu na Bali očekáváte.

Stejné pravidlo platí pro stravování, dopravu apod.. Pokud se spokojíte s jídlem v lokálních restauracích, vyhnete se konzumaci alkoholu, k přepravě využijete aplikace gojek/grab či motorku z půjčovny nebude pro vás dovolená vůbec drahá.

Ve většině chrámů, palácích, státních muzeích se platí kolem 15.000 - 60.000 IDR/os. Výrazně dražší jsou potom turistické atrakce jako Elephant Safari Park Taro, Bali Bird Park, plavání s delfíny apod.

Penize A Sluzby Bali

Platba v restauracích

Některé lepší restaurace a kavárny mají menu v cenách bez daně za servis a státní daně. Tato položka se pohybuje od 11 do 25 %. Než si objednáte, pozorně prostudujte menu, kde je tato informace vždy uvedena.

Spropitné na Bali

 • Jestliže jste se službami spokojeni, můžete nechat spropitné do výše 5- 10 % (pokud není kuvert zahrnutý v ceně). Obsluha v restauracích však například spropitné automaticky neočekává.
 • Podobná suma platí také například pro řidiče či průvodce.
 • V ubytovacích zařízeních střední a vyšší cenové kategorie ocení pár tisíc rupií hoteloví zřízenci, pokojské, nosiči kufrů apod.
 • V taxíku můžete účet zarovnat na nejbližších 5.000 IDR.

NÁŠ TIP

Nebojte se smlouvat s taktem a humorem. Nehádejte se zbytečně s místními obchodníky dlouhé minuty o pár drobných. Mohou mít pro ně nepoměrně vyšší cenu než pro vás.

Penize A Sluzby Bali

Smlouvání na Bali

Na Bali se dá smlouvat skoro o všem. Jedná se o druh umění vyžadující humor a takt. Evropané však přirozeně nejsou zvyklí o ceny smlouvat, a tak nám může být tato aktivita často nepříjemná. Přinášíme vám tedy pár dobrých rad, jak na to.

 

 • Smlouváním se dá výrazně ušetřit.
 • Nesmlouvá se pouze tam, kde jsou ceny pevně dané (supermarkety, obchodní domy, restaurace, bary)!
 • Pokud však navštívíte místní tržnice, počítejte s tím, že první cena, kterou vám prodejci řeknou je nadsazená.
 • Smlouvat se musí tedy především se stánkaři, kteří to od vás očekávají. To však neznamená, že vám to nějak ulehčí- často přemrštěnou cenu naivním turistům nesníží.
 • Na nástřel první ceny je dobré reagovat návrhem ve výši asi třiceti až čtyřiceti procent požadovaného obnosu a dále se pohybovat někam ke středu.
 • Smlouvat však například můžete také ceny za dopravu, auta či motorky v půjčovně, masáže, ubytování apod.
 

často kladené otázky

 

Kolik si mám přivést v hotovosti do Indonésie?

Záleží na délce vašeho pobytu. Doporučujeme hotovost 100-200 USD nebo EUR a současně používejte výběry z místních bankomatů.

 

Fungují na Bali všechny platební karty?

Ano. Zkontrolujte si však, zda máte povolen výběr v "cizích zemích, konkrétně oblasti Indonésie".

 

Jak postupovat ve směnárně?

Využívejte směnárny na letišti, banky nebo řetezec Kuta Exchange. VŽDY si peníze IHNED sami přepočítejte. Peníze neměnte na trhu nebo na podezdřelých místech.

Více otázek