Borneo

Poslední domov ohrožených druhů

turistika

scenérie

Borneo je třetí největší ostrov světa a je rozdělen mezi tři státy Malajsii, Brunej a Indonésii. Pro indonéskou část ostrova se používá název Kalimantan. Většinu území ostrova pokrývá nejstarší deštný prales světa, který je pokladnicí tisíců endemických živočichů a rostlin.

Borneo
Borneo

Kalimantan

Borneo je třetí největší ostrov světa a je rozdělen mezi tři státy Malajsii, Brunej a Indonésii. Pro indonéskou část ostrova se používá název Kalimantan. Většinu území ostrova pokrývá nejstarší deštný prales světa, který je pokladnicí tisíců endemických živočichů a rostlin. Zdejší prales je přirozeným domovem ohrožených druhů jako orangutan bornejský nebo vzácná opice kahau s velkým nosem. Žijí tu také ohrožení nosorožci sumaterští, levharti a pardálové, mimo to tu můžete spatřit největší květinu světa, rafflesii. Sytě rudý květ této rostliny dorůstá až do průměru 1 metru a může vážit až 10 kg. Kolem pobřeží proplouvají karety obrovské nebo různé druhy kytovců. Stejně jako další místa na Zemi je i Borneo ohroženo nadměrným odlesňováním a vymíráním ohrožených druhů. Borneo je unikátním místem s křehkým ekosystémem, který je potřeba chránit.

Podmořský svět na Borneu

Jedno z nejlepších míst na potápění se nachází v okolí Kota Kinabalu. Zde můžete vyrazit na jeden z blízkých ostrovů nebo navštívit přímořský resort za městem. Ať už se budete potápět nebo jen šnorchlovat, budete zcela jistě fascinováni zdejším podmořským světem. Exotické ryby ve velkých hejnech hrající všemi barvami, rejnoci, želvy, murény a perutýni, ty všechny pod vodou můžete zahlédnout.

potřebujete poradit?

Ada Tzoneva specialistka vám ráda poradí

+420 737 958 960
+420 226 633 912
indonesie@ckgo2.cz

 
Borneo

Lovci lebek

Dávná tradice lovců lidských lebek na Borneu je spojena s kmenem Dajak. Tradice přetrvala dodnes, ale pouze v podobě vyprávění a vzpomínek na minulé časy. Většinu starých rituálů dnešní generace již nepraktikuje. Tradice, které přečkaly, dodnes udržuje už jen nejstarší generace Dajak. Ženy tu v minulosti nosily tolik náušnic, že se jim ušní lalůčky dotýkaly ramen a mnohdy dokonce i prsou. Na tělech mužů byla vidět tetování, získaná během zkoušek mužnosti.

 

mapa Indonésie

často kladené otázky

Více otázek