Borneo

Poslední domov ohrožených druhů

Borneo je třetí největší ostrov světa a je rozdělen mezi tři státy Malajsii, Brunej a Indonésii. Pro indonéskou část ostrova se používá název Kalimantan. Většinu území ostrova pokrývá nejstarší deštný prales světa, který je pokladnicí tisíců endemických živočichů a rostlin.

 • Název Kalimanta lze přeložit jako ,,řeka drahokamů”.
 • V 16. Století zde poprvé stanula noha Evropana.
 • Průzkumníci tehdy Kalimantan popsali jako zemi protkanou stovkami řek, neprostupnou zelenou džunglí, zemi nevídaných zvířat a krvelačných lovců lebek.
Borneo
Borneo

Borneo- Kalimantan

Borneo je třetí největší ostrov světa a je rozdělen mezi tři státy Malajsii, Brunej a Indonésii. Pro indonéskou část ostrova se používá název Kalimantan. Většinu území ostrova pokrývá nejstarší deštný prales světa, který je pokladnicí tisíců endemických živočichů a rostlin.

 

 • Zdejší prales je přirozeným domovem ohrožených druhů jako orangutan bornejský nebo vzácná opice kahau s velkým nosem.
 • Žijí tu také ohrožení nosorožci sumaterští, levharti a pardálové, mimo to tu můžete spatřit největší květinu světa, rafflesii. Sytě rudý květ této rostliny dorůstá až do průměru 1 metru a může vážit až 10 kg.
 • Kolem pobřeží proplouvají karety obrovské nebo různé druhy kytovců.

NÁŠ TIP

Vydejte se na dobrodružnou výpravu do NP Tanjung Puting v provincii Jižní Kalimantan. Pozorujte orangutany bornejské a vzácné kahau nosaté ve volné přírodě.

Borneo

Borneo zajímavosti

 • Silnic je na Kalimantanu poskrovnu a prakticky veškerá doprava se odehrává na místních řekách.
 • Nachází se zde nejdelší řeka Indonésie- Kapuas či známá řeka Mahakam, kde se pravidelně odehrávají tradiční dajacké slavnosti.
 • Kaharinganská víra- zúčastněte se obřadu znovupohřbívání (červen až srpen), jež jsou přístupné cizincům. Při obřadu bývají pohřbeny stovky těl a celá událost může trvat až měsíc.
 • Na Kalimantanu se nachází NP Tanjung Puting, jež je jedním z posledních míst, kde můžete pozorovat orangutany ve volné přírodě.
Borneo

Borneo prales

Na území Kalimantanu je jen několik turistických destinací a jen samotná cesta do nich je obrovským dobrodružstvím. Velké plochy Kalimantanu zůstávají porostlé pralesem a čas jakoby se tady zastavil.

 

 • Vydejte se do vnitrozemí, kde žijí tajuplní Lovci lebek. Možná budete mít to štěstí přenocovat v tradičním dlouhém domě ve společnosti domorodců nebo se zúčastnit oslav a šamanských rituálů.

NÁŠ TIP

Díky špatné infrastruktuře a horší dostupnosti Kalimantanu jsou náklady na služby, dopravu a ubytování vyšší než ve většině jiných částí Indonésie.

Borneo

Borneo- odlesňování pralesů

Stejně jako další místa na Zemi je i Borneo ohroženo nadměrným odlesňováním a vymíráním ohrožených druhů. Borneo je unikátním místem s křehkým ekosystémem, který je potřeba chránit.

 

 • Hlavním zdrojem příjmů Západního Kalimantanu těžba dřeva, což vede k plenění lesů v okolí řeky Kapuas.
 • Ve vzdálenějších oblastech této provincie však stále existují velké plochy nedotčeného pralesa a to zejména dva národní parky- NP Gunung Palung a NP Bentuang Karimun (v těchto oblastech pozor na výskyt malárie).

Pro více informací o souostroví GILI klikněte ZDE.

Borneo

Borneo co vidět

Nejatraktivnější tipy, co nevynechat během návštěvy Kalimantanu.

 

 • Orangutaní středisko Tanjung Puting- rehabilitační centrum pro orangutany, kde můžete pozorovat krmení orangutanů, gibbony či kahau nosaté.
 • Sungai Kapuas- vydejte se 5 denní plavbu po nejdelší indonéské řece z přístavu v Pontianaku až do divokého bornejského vnitrození.
 • Plovoucí trh Kuin, Banjarmasin- barvitý a rušný trh na břehu řeky Sungai Barito.
 • ,,Dlouhé domy’’ v Mancongu- vydejte se na prohlídku tradičních obydlí či na plavbu za časného jitra. Odměnou vám budou výhledy na opicemi ověšené koruny stromů.
 • Sungai Mahakam- vypravte se po řece Mahakam na dobrodružnou cestu po stopách lovců lebek- Dajaků.
 • Pulau Derawan- ostrov Derawan je vyhlášeným lákadlem pro milovníky potápění.
 • Hory Meratus- nabízejí podmínky vhodné k pěším výpravám na území dajackého kmene Bukitů.

Borneo kdy jet

Borneo leží v tropické oblasti u rovníku, proto zde celoročně vládnou poměrně stabilní teploty pohybující se kolem 26- 32 °C. Ostrov zasahují každoroční monzuny, jež přinášejí velké množství srážek a vlhkost vzduchu až 90%. Teploty zůstávají po celý rok poměrně konstantní, na pobřeží jsou vyšší a nižší ve vnitrozemí a horách. Ve vyšších polohách počítejte s nižšími teplotami.

 

 • Nejlepší dobou pro cestování je duben až září.
 • Deště vrcholí v období od ledna do března. V tomto období je řada měst odříznutá od světa a i letecká doprava může být na celé týdny přerušena.
 • Naopak v období největšího sucha od srpna do října se zase stává, že lodě uvíznou v mělkých řekách.

Borneo počasí

Indonéské souostroví má typické tropické podnebí s dvěma ročními obdobími: období dešťů přibližně od listopadu do konce března a období sucha přibližně od začátku dubna do konce října. Je však třeba zdůraznit, že ač mají téměř všechny oblasti rozlehlého souostroví téměř shodnou zeměpisnou šířku (a z ní vyplývající téměř stejné teploty), přesto zde nalezneme relativně významné regionální klimatické rozdíly, zejména ty, které se týkají srážek.

 

 • Ostrovy nacházející se v západní, „asijské" části Indonésie (zejména Borneo/ Kalimantan, Sumatra, Jáva) jsou ovlivňovány asijskými monzunovými vlivy a pravidelným a výrazným střídáním sucha a dešťů.
Borneo

Borneo očkování

Neexistují žádná povinná očkování, která byste museli podstoupit při cestě na ostrov Borneo. Někteří cestovatelé se však pro svůj větší komfort nechají očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a někdy i proti vzteklině. Záleží jenom na Vás, jestli před odjezdem navštívíte svého lékaře nebo specializované očkovací centrum, ale vyrazit můžete i bez vakcín.

Více informací o očkování při cestě do Indonésie naleznete ZDE.

Borneo

Bali a Borneo

Doporučujeme spojit dobrodružnou výpravu na Borneo/Kalimantan s relaxem na populárním Indonéském ostrově Bali či návštěvou tajuplných kmenů na Sulawesi.

Vybrané zájezdy do Indonésie s návštěvou ostrovů Bali a Sulawesi:

 

Borneo

Orangutan Bornejský

Během cesty na Kalimantan navštivte NP Tanjung Puting v provincii Jižní Kalimantan. Odměnou vám bude dechberoucí nedotčená příroda protkaná sítí řek a neporušenými pralesy, kde se to hemží zvířaty.

Nachází se zde rehabilitační centrum pro orangutany, jehož cílem je navracení jedinců, jež osiřeli nebo žili v zajetí, zpět do volné přírody.

 

 • Pozorujte orangutany bornejské z bezprostřední blízkosti.

Kromě orangutanů žijí v rezervaci například gibboni, kahau nosatý, varani, nepravé gaviály, desítky druhů ptáků či medvěd malajský.

NÁŠ TIP

Vypravte se s námi na Sumatru a podnikněte trek do džungle, kde můžete pozorovat ohrožené orangutany sumaterské ve volné přírodě.

Borneo

Lovci lebek Borneo

Dajakové, přezdívaní jako Lovci lebek, jsou domorodí obyvatelé Bornea, jež přišli na Borneo již před více než 2 500 lety. Někteří dodnes žijí v tradičních ,,dlouhých domech’’, postavených vysoko nad zemí na dřevěných pilotech. V každém takovém domě žije celý klan, někdy dokonce vesnice. Někteří Dajakové dodnes vyznávají animistickou víru, věří v posmrtný život a uctívají duchy předků.

 

 • Dajakové věří, že mohou udržet zlé síly v náležitém odstupu, pokud si nablízku budou držet duchy dobré a pokud zesnulým prokáží úctu velkolepými pohřebními obřady.
 • Zlé duchy lze zastrašit i ochranným tetováním či vyřezávanými totemy (patongy).
 • Nejúčinnějším způsobem k zajištění štěstí však bývalo shromažďování hlav uťatých nepříteli. S každou uťatou hlavou na nového majitele přecházeli schopnosti a síla protivníka.
 • Tyto praktiky se po celé 19. století snažili vymýtit holandští kolonisté.
 • Většina Dajaků dnes vyznává křesťanskou víru nebo islám.

V poslední době dochází k oživování starých dajackých tradic- zejména velkolepých pohřebních obřadů a dalších slavností. Největších svátkem je Erau- slavnost na řece Mahakam.

NÁŠ TIP

Dávná tradice lovců lidských lebek na Borneu je spojena s kmenem Dajak. Tradice přetrvává dodnes, ale pouze v podobě vyprávění a vzpomínek na minulé časy. Většinu starých rituálů dnešní generace již nepraktikuje. Ženy tu v minulosti nosily tolik náušnic, že se jim ušní lalůčky dotýkaly ramen a mnohdy dokonce i prsou. Na tělech mužů byla vidět tetování, získaná během zkoušek mužnosti.

Borneo

Podmořský svět na Borneu

Jedno z nejlepších míst na potápění se nachází v okolí Kota Kinabalu. Zde můžete vyrazit na jeden z blízkých ostrovů nebo navštívit přímořský resort za městem.

 

 • Ať už se budete potápět nebo jen šnorchlovat, budete zcela jistě fascinováni zdejším podmořským světem.
 • Exotické ryby ve velkých hejnech hrající všemi barvami, rejnoci, želvy, murény a perutýni. Ty všechny pod vodou můžete zahlédnout.

Garant destinace

Ada Tzoneva specialistka na Bali a Indonésii vám ráda poradí

+420 737 958 960

+420 226 633 912

indonesie@ckgo2.cz

 

mapa Indonésie

často kladené otázky

Více otázek