Svátky na Bali

Bali - svátky každý týden

Život na ostrově ovlivňují nálady Bohů i démonů a tak ceremonie a slavnosti, které je oslavují, tvoří jednu ze základních ingrediencí Bali. Jsou tím, co činí Bali tak poutavým a exotickým, protože tradice a rituály se tu opravdu žijí a nejsou jen efekt pro pobavení turistů. Balijský kalendář se nazývá Pawukon a tvoří ho 6 měsíců a dohromady má celkem 210 dní. Týdny v roce mají porůznu dní a každý z těch dnů je něčemu zasvěcen a je vhodný pro určité rituály a situace. Balijci si velmi zakládají na dodržování svých tradic a úctu Bohům projevují takřka na každém kroku.

  • Nyepi - svátek ticha.24 hodin nesmí vycházet, svítit, nefunguje letiště, prostě nic.
  • Balijci každý den ráno dávají svým Bohům obětinky.
Svatky Na Bali

Nyepi, svátek ticha

Největší svátek na Bali je Nyepi neboli Den ticha a klidu a je to zároveň hinduistický Nový rok. Místní obyvatelé věří, že tento den nad ostrovem krouží zlí duchové a pokud nikoho neuvidí, tak odletí pryč.
Proto je během svátku Nyepi zákaz vycházení a všichni včetně turistů musí zůstat doma. Po setmění je zakázáno svítit, aby si démoni mysleli, že je ostrov neobydlený. Dokonce i mezinárodní letiště je zavřené.
V podvečer tohoto svátku probíhají obrovské oslavy. V průvodech jsou neseny velké sochy zvané Ogo ogo, které reprezentují zlé démony a duchy. Nakonec je démon spálen a shozen do moře.

NÁŠ TIP

Vydejte se za průvodem se strašidly Ogo ogo, které jdou po hlavních ulicích ve městech. Mezi nejkrásnější patří průvody v Ubudu, na pláži v Kutě a na hlavní křižovatce u letiště. Pozor, spousta ulic je kvůli průvodům uzavřených.

Svatky Na Bali

Indonéská svatba

Svatba v Indonésii je vždy velká událost. Pro nižší třídu navíc často velmi drahá záležitost. Pozvánku na svatbu musí na ostrově Bali dostat celá rodina. Bez výjimky. A že místní rodiny nejsou malé! Pokud navíc žijí svatebčané v jedné z mnohých malých vesniček, je nutné pozvat i sousedy pro zachování dobrých vztahů. Svatba je součástí jedné velké a dlouhé ceremonie, která trvá i několik dnů. Pokud vstupují do sňatku dva lidé rozdílného náboženství, žena vždy přebírá náboženství muže.

Svatky Na Bali

Svátky Kuningam

Tento svátek se slaví jednou za 210 dní. V tento den prý Bůh Hyang Widi sestupuje na zem, aby všem lidem i ostrovu požehnal dobrý život. Městem procházejí průvody slavnostně oděných místních, doprovázených tradičními hudebními nástroji.

  • Ceremonie probíhají především dopoledne.
Svatky Na Bali

Svátky Galungan

Tento sváteční den oslavuje vítězství dobra nad zlem. Hlavním projevem tohoto svátku jsou dlouhé bambusové tyče ozdobené listy kokosových palem, květinami a dalšími charakteristickými ozdobami penjor, které jsou symbolem prosperity. A protože jsou postaveny před každým domem, vzniká tím krásná výzdoba ulic. Zeptejte se nás, zda jsou během vaší dovolené na Bali nějaké zajímavé slavnosti, rádi dle nich přizpůsobíme vaši cestu.

Garant destinace

Ada Tzoneva specialistka na Bali a Indonésii vám ráda poradí

+420 737 958 960
+420 226 633 912
indonesie@ckgo2.cz

Svatky Na Bali

Každodenní ranní ceremonie

Hinduistické Bali je charakteristické všudypřítomnými obětinami. Najdete je téměř na každém rohu - u vchodů do domu, u kořenů stromů, v obchodech nebo u řidiče na palubní desce. Tyto obětinky jsou malé dárky pro Bohy, jimž je lidé žádají o přízeň. Všude můžete vidět čtverhranné mističky, seskládané z listů, které obsahují květiny, rýži, vonné tyčinky a další drobnosti, co by mohly Bohy potěšit.

  • Darovat a rozmístit obětinky, je pro místní obyvatele to první, co ráno udělají
  • Někdy obětinky obsahují peníze, ale vzít si je, by nepřineslo moc štěstí

Impresivní smuteční obřady v Tana Toraja

Pod názvem Tana Toraja najdete horskou oblast na ostrově Sulawesi, kde dosud probíhají starodávné a honosné obřady, které se váží na místní pohřební zvyklosti. Pohřeb je pro místní obyvatele důležitou a velmi drahou záležitostí, na kterou mnohdy šetří celý život. Protože během obřadu, který má mnohdy až několik stovek pozvaných hostí, se rituálně porazí velké množství zvířat, jež tvoří následnou hostinu.

Svatky Na Bali

Pár zajímavostí nakonec

Každý balijský domek má svoji svatyni, kam chodí každé ráno Balijec uctívat místní božstvo. Při stavbě domku se musí budova řádně vysvětit při ceremonii. Některé domy mají dva ploty s malou uličkou mezi nimi, která je určena pro zlé duchy.

 

často kladené otázky

 

Opravdu nemůžu vyjít na ulici při svátcích Nyepi?

Ano, je to tak, nemůžete. Nezkoušejte štěstí a nevycházejte z vily, případně hotelu. Můžete se dostat do vážných problémů.

 

Jak vypadají smuteční ceremonie Tana Toraja?

Zcela jistě to není podívaná pro každého. Dochází zde k rituální porážce zvířat.

 

Mohu si Balijce při ceremoniích fotit?

Balijci jsou milí a usměvaví. Neměl by to být problém.

 

Je povoleno vstoupit do balijského chrámu, když nejsem Hindu?

Některé chrámy jsou otevřeny pro turisty, některé ne. V případě, že se v chrámu koná ceremonie, pravděpodobně nebudete vpuštěni dovnitř.

Více otázek