Svátky na Bali

Bali - svátky každý týden

Život na ostrově ovlivňují nálady Bohů i démonů a tak ceremonie a slavnosti, které je oslavují, tvoří jednu ze základních ingrediencí Bali. Jsou tím, co činí Bali tak poutavým a exotickým, protože tradice a rituály se tu opravdu žijí a nejsou jen efekt pro pobavení turistů. Balijský kalendář se nazývá Pawukon a tvoří ho 6 měsíců a dohromady má celkem 210 dní. Týdny v roce mají porůznu dní a každý z těch dnů je něčemu zasvěcen a je vhodný pro určité rituály a situace. Balijci si velmi zakládají na dodržování svých tradic a úctu Bohům projevují takřka na každém kroku.

 • Nyepi - svátek ticha.24 hodin nesmí vycházet, svítit, nefunguje letiště, prostě nic.
 • Balijci každý den dávají svým Bohům obětinky- košíky pletené z banánových listů se vším, co může bohy potěšit.
Svatky Na Bali

Nyepi Bali

Největší svátek na Bali je Nyepi neboli Den ticha a klidu a je to zároveň hinduistický Nový rok. Místní obyvatelé věří, že tento den nad ostrovem krouží zlí duchové a pokud nikoho neuvidí, tak odletí pryč.

Proto je během svátku Nyepi zákaz vycházení a všichni včetně turistů musí zůstat doma. Po setmění je zakázáno svítit, aby si démoni mysleli, že je ostrov neobydlený. Je zakázáno rozdělávat oheň- takže se nesmí vařit na plynových sporácích. Dokonce i mezinárodní letiště je uzavřeno. Celý den nefunguje internet.

V předvečer tohoto svátku probíhají obrovské oslavy. V průvodech jsou neseny velké sochy zvané Ogoh- ogoh, které reprezentují zlé démony a duchy. Nakonec je démon spálen a vhozen do moře.

NÁŠ TIP

Vydejte se za průvodem se strašidly Ogo ogo, které jdou po hlavních ulicích ve městech. Mezi nejkrásnější patří průvody v Ubudu, na pláži v Kutě a na hlavní křižovatce u letiště. Pozor, spousta ulic je kvůli průvodům uzavřených.

Svatky Na Bali

Svátky Galungan

Tento sváteční den oslavuje vítězství dobra nad zlem (Dharma- Adharma). Hlavním projevem tohoto svátku jsou dlouhé bambusové tyče ozdobené listy kokosových palem, květinami a dalšími charakteristickými ozdobami (penjory). Penjor je symbolem prosperity. A protože jsou postaveny před každým domem, vzniká tím krásná výzdoba ulic.

Zeptejte se nás, zda jsou během vaší dovolené na Bali nějaké zajímavé slavnosti, rádi dle nich přizpůsobíme vaši cestu.

Svatky Na Bali

Svátky Kuningan

Tento svátek se slaví jednou za 210 dní. V tento den prý Bůh Hyang Widi sestupuje na zem, aby všem lidem i ostrovu požehnal dobrý život. Městem procházejí průvody slavnostně oděných místních, doprovázených tradičními hudebními nástroji (gamelany).

 

 • Ceremonie probíhají především dopoledne.
Svatky Na Bali

Pravá balinéská svatba

Na ostrově existují dva správné druhy manželského svazku. Nejlepší je mamadik, když svatbu domluví rodiče, kteří společně přispějí na velkolepou svatební hostinu.

Daleko běžnější je ngerorod nebo malaib- tedy útěk z domu. Mladí lidé se po setmění vytratí z domu a stráví spolu noc. Nikoliv tajně, aby o tom nikdo nevěděl, ale tak aby dívčini rodiče mohli věrohodně předstírat své neskonalé rozhořčení. Následujícího rána se pár při soukromém obřadu vezme. Během dne pak mohou mladíkovi rodiče uspořádat velkorysejší obřad a oslavu, na kterou se dívčini rodiče nezvou, protože se předpokládá, že mezi rodinami nepanují přátelské vztahy. O tři dny později se rodiče obou novomanželů sejdou při obřadu ketipat bantal a rituálně se usmíří.

 

 • Pozvánku na svatbu musí na ostrově Bali dostat celá rodina. Bez výjimky. A že místní rodiny nejsou malé!
 • Pokud navíc žijí svatebčané v jedné z mnohých malých vesniček, je nutné pozvat i sousedy pro zachování dobrých vztahů.
 • Svatba je součástí jedné velké a dlouhé ceremonie, která trvá i několik dnů. Je to velký, vizuální zážitek.
 • Pokud vstupují do sňatku dva lidé rozdílného náboženství, žena většinou přebírá náboženství muže.

Rituál obrušování zubů

Mapandes neboli rituál obrušování zubů se provádí u obou pohlaví v pubertě nebo nejpozději před svatbou. Jedná se o velkou událost se spoustou hostů, hudbou a velkorysými obětními dary. Pro Balinésany je obrušování zubů mimořádně důležité a často tento rituál podstupují i starší lidé, kteří ho v mládí zanedbali.

Člověk se tímto způsobem zbaví hrubých způsobů a také chtíče, chamtivosti, zloby, náklonnosti k alkoholu, vnitřní nejistoty a žárlivosti, takže jej čeká šťastnější a lepší život a může se těšit na příznivější reinkarnace.

 

 • Obrušují se horní špičáky a čtyři zuby mezi nimi.

NÁŠ TIP

Každý balijský domek má svoji svatyni, kam chodí každé ráno Balijci uctívat místní božstvo. Při stavbě domku se musí budova řádně vysvětit při ceremonii. Některé domy mají dva ploty s malou uličkou mezi nimi, která je určena pro zlé duchy. Svatyně najdete také v každém hotelu, restauraci, rýžovém políčku…

Rituály spojené s narozením dítěte

Rituály spojené s porodem se zaměřují na placentu, která se balí do bílé látky uzavřené do kokosového ořechu, uloží se v zemi poblíž vstupu do domu rodičů a zatíží se kamenem, který ji má chránit.

Po narození dítěte jsou rodiče i jejich potomek považováni za rituálně nečisté (sebel) a nesmějí se účastnit náboženských obřadů.

Garant destinace

Ada Tzoneva specialistka na Bali a Indonésii vám ráda poradí

+420 737 958 960

+420 226 633 912

indonesie@ckgo2.cz

Svatky Na Bali

Bali ceremonie

Hinduistické Bali je charakteristické všudypřítomnými obětinami. Najdete je téměř na každém rohu - u vchodů do domu, u kořenů stromů, v obchodech nebo u řidiče na palubní desce. Tyto obětinky jsou malé dárky pro Bohy, jimž je lidé žádají o přízeň. Všude můžete vidět čtverhranné mističky, poskládané z palmových listů, které obsahují květiny, rýži, vonné tyčinky, sušenky, bonbony, cigarety, peníze a další drobnosti, co by mohly Bohy potěšit.

 

 • Darovat a rozmístit obětinky je pro místní obyvatele to první, co každé ráno udělají.
 • Někdy obětinky obsahují peníze, ale vzít si je by nepřineslo moc štěstí.
Svatky Na Bali

Indonésie kultura

Na ostrovech žijí rozdílné skupiny lidí a kmenů. Vy můžete zblízka pozorovat exotickou kulturu, ceremonie a zajímavosti, které se jí týkají. Vybrali jsme pro Vás nejzajímavější národy.

 

 • Tana Toraja- fascinující pohřební rituály a domy ve tvaru buvolích rohů.
 • Papua Nová Guinea- jedna z nejstarších existujících původních kultur na světě.
 • Batakové od jezera Toba na Sumatře.
 • Navštivte Lombok- zajímavý ostrov sousedící s Bali.

Tana Toraja Sulawesi

Pod názvem Tana Toraja najdete horskou oblast na ostrově Sulawesi, kde dosud probíhají starodávné a honosné obřady, které se váží na místní pohřební zvyklosti. Pohřeb je pro místní obyvatele důležitou a velmi drahou záležitostí, na kterou mnohdy šetří celý život. Protože během obřadu, který má mnohdy až několik stovek pozvaných hostí, se rituálně porazí velké množství zvířat, jež tvoří následnou hostinu.

Lombocké slavnosti a kulturní akce

Na ostrově Lombok se koná celá řada hinduistických, muslimských a lidových slavností.

 

 • Ciwaratri je hinduistická slavnost probíhající v lednu na západní části ostrova, kdy věřící 24 hodin bez jídla a spánku meditují.
 • Veselejší slavností je Nyale připadající na únor či březen. Koná se v okolí Kuty a jižního pobřeží. Tato událost přitahuje davy lidí, jež pozorují záplavy vodních červů.
 • Dožínky slaví hinduisté z Bali v březnu či dubnu slavností Gunung Pengsong. Během oslav děkují za sklizeň obětí buvola.
 • Lebaran Topat se koná 7 dní po skončení ramadánu. Sasakové navštěvují hroby předků a také Loang Baloq na okraji města Mataram.
 • V listopadu nebo v prosinci se obyvatelé Lomboku účastní slavnosti Perang Topat (nebo také Ketupatská válka). Jedná se o symbolickou válku u chrámu Pura Lingsar při níž létají vzduchem rýže a vejce.
 • Slavnost Segara Anak během níž se obětuje u kráterového jezera sopky Gunung Rinjani.
 

často kladené otázky

 

Opravdu nemůžu vyjít na ulici při svátcích Nyepi?

Ano, je to tak, nemůžete. Nezkoušejte štěstí a nevycházejte z vily, případně hotelu. Můžete se dostat do vážných problémů.

 

Jak vypadají smuteční ceremonie Tana Toraja?

Zcela jistě to není podívaná pro každého. Dochází zde k rituální porážce zvířat.

 

Mohu si Balijce při ceremoniích fotit?

Balijci jsou milí a usměvaví. Neměl by to být problém.

 

Je povoleno vstoupit do balijského chrámu, když nejsem Hindu?

Některé chrámy jsou otevřeny pro turisty, některé ne. V případě, že se v chrámu koná ceremonie, pravděpodobně nebudete vpuštěni dovnitř.

Více otázek