Tanec na Bali

Tanec je součástí běžného života Bali

Původně byly hlavními diváky tradičních tanců bohové samotní, tanec byl posvátnou záležitostí určenou pouze pro prostory chrámů. Dnes tradiční tance v upravené a zkrácené podobě může shlédnout i západní turista. tanec je úzce spjatý s celou indonéskou kulturou. Pro turisty se předvádí zkrácené verze těchto tanců, ale to jim rozhodně neubírá z jejich velkolepého dojmu.

  • Schlédněte taneční vystoupení v Ubudu nebo na Uluwatu
  • Navštivte místní taneční školu
Tanec Bali
Tanec Na Bali

Běžná součást života na Bali

Tradiční tanec je součástí oslav, rituálů nebo zahájení oficiálních akcí. Na hinduistickém ostrově Bali je zároveň divadelním představením. Většina zdejších tanců je výrazovým zpracováním náboženských příběhů z hinduistické mytologie.
Mezi nejznámější balijské tance patří opičí tanec Kecak, odvěký souboj dobra a zla je tématem tance Barong, duch ochránce vystupuje jako hlavní postava v tanci Rangda a krásu místních tanečnic můžete ocenit ve složitém výrazovém tanci Legong.

NÁŠ TIP

Pozorně sledujte tanečníky. Každý pohyb v balijském tanci má svůj ustálený význam, kterým byla inspirace úchvatná příroda samotného ostrova. Kmitání prstů znázorňuje pohyb větru, ohnuté ruce v loktech napodobují kapradinu a rychlé pohyby očí symbolicky odkazují na blesky v bouři.

Tanec Na Bali

Masky a pohyby

Pro indonéské tance jsou velmi typické bohatě zdobené masky a výrazné líčení, vyvedené do nejmenšího detailu. Výrobě masek se tradičně na Bali věnují řezbářské rodiny především z jihu ostrova. Na výrobu masek se používají místní dřevin a jejich výběr, způsob pokácení a zpracování podléhá tradičním zvyklostem.
Dříve výroba masky zabrala i několik měsíců. Typické jsou expresivní výrazy s vytřeštěnýma očima a výrazně kolorované bílou, červenou nebo zlatou barvou.

Tanec Na Bali

Kecak

Tanec vznikl teprve v třicátých letech minulého století, vychází z starodávného příběhu lásky mezi princem Ramou a princeznou Sitou, kterou unese zlý obr Rawana pán všech démonů a příšer. Princ Rama spojí své síly s Hanumanem, opičím králem, aby se pokusil princeznu zachránit. Během jejich spojenectví vybojují řadu bitev a vrcholným vítězstvím je až¨přemožením zlého Rawany a vysvobození princezny Sity.
Tanec slibuje úchvatnou podívanou umocněnou přítomností asi 30 v kruhu sedícími tanečníky, kteří se po dobu celého představení rytmicky pohybují a vydávají hrdelní zvuky cak-kecak. Jejich synchronizované pohyby nabírají na rychlosti s přibývajícím napětím na scéně. Celá atmosféra scény je podbarvena vůní tyčinek a světlem plamenů, které hoří v okolí, protože představení tohoto tance začíná se západem slunce.

Tanec Na Bali

Barong

Tanec Barong, je jedením z nejslavnějších balijských tanců a nese v sobě historii místních obyvatel. Ta je stejně bohatá a uhrančivá jako jsou masky a kostými, které se pro tento tanec připravují a které před jejich užitím posvětí kněz posvátnou vodou z hory Agung.
Během Barongu upadali tanečníci do transu a mnohdy docházelo ke zranění ve scénách kdy tanečníci představující očarované vojáky napadají na vlastní dýky.

Garant destinace

Ada Tzoneva specialistka na Bali a Indonésii vám ráda poradí

+420 737 958 960
+420 226 633 912
indonesie@ckgo2.cz

Tanec Na Bali

Taneční školy v Ubudu

Město Ubud je kulturním a uměleckým centrem ostrova, proto není překvapením že řadu tanečních škol najdete právě zde, mezi rýžovými políčky. Nejednoho návštěvníka po shlédnutí představení tradičního tance láká osvojit si alespoň základy tohoto sugestivního umění. V dnešní době je možné, aby si tuto v minulosti primárně chrámovou dovednost určenou pro potěchu Bohů, i turista ze západů.

Tanec Baris

Válečnický tanec za doprovodu gamelanové hudby je primárně určen pro muže tanečníky. V minulosti musel tento tanec zvládnout každý vzdělaný princ. Ústřední postavou tance je role mladého válečníka prosící bohy o ochranu v boji. Tento původně chrámový tanec ve svém ději ukazoval cestu mladého muže v boji. Zprvu jsou pohyby tanečníka opatrné a váhavé, s přibývajícím sebevědomím získaným v boji se tanečník přenáší do pozice na špičkách tak aby vynikla jeho velikost a zbroj.

Tanec Na Bali

Legong

Základem tohoto tance je představení dvou půvabných tanečnic za zvuku gambelanu - tradičního hudebního nástroje. Tento tanec předvádí umění dokonale sehraného pohybu těla a výrazů tváře. Tanečnice tohoto tance jsou výrazně a precizně nalíčené. mají většinou bohatě zdobenou pokrývku hlavy a nádherně barevný kostým doplněný zlatými ozdobami a vyšívaný tradičními motivy. Shlédnutí tance Legong je vizuální podívaná, která ukazuje úchvatnou souhru pohybů.

 

často kladené otázky

Více otázek