Sumatra, setkání s orangutany

Seznamte se s orangutany na Sumatře

Málokterý ostrov láká dobrodruhy z celého světa jako divoká Sumatra, jejíž příroda je jednou z nejbohatších a nejzajímavějších na světě. Naleznete ji na seznamu přírodních bohatství UNESCO. Ostrov neobyčejné krásy je plný života, kouřících sopek, sopečných jezer i krásných pláží.

  • V deštném pralese na Sumatře můžete pozorovat orangutany sumaterské ve volné přírodě.
  • Narazit můžete i na tygry, nosorožce či slony.
  • Sumatra patří mezi jedno z nejrozmanitějších míst na světě.
Ostrov Sumatra
Ostrov Sumatra

Sumatra zajímavosti

  • Sumatra je šestým největším ostrovem na světě.
  • Značná část Sumatry je pokryta deštným pralesem.
  • Nejvyšším vrcholem Sumatry je Mount Kerinci vysoká 3805 m. Jedná se současně o nejvyšší sopku celé Indonésie.
  • Na ostrově najdete spoustu skvělých lokalit pro surfování i potápění.
  • Obyvatelé ostrova jsou převážně muslimové podobně jako většina Indonésanů.

Sumatra co vidět

Severní Sumatra

 

  • Během cest po Sumatře navštivte největší jezero sopečného původu na světě Danau Toba. Břehy tohoto ohromného jezera obklopeného lesy a vrcholky hor jsou domovem Bataků a jejich jedinečné kultury, zvyků a rituálů.
  • Samosir je zelený ostrov uprostřed největšího sladkovodního jezera v jihovýchodní Asii a je duchovním centrem kmene Toba Bataků.
  • Ostrov Nias zase zastupuje nejkrásnější pláže Sumatry, vynikající vlny k surfování a prehistorické megalitické osady. Domorodci byli obávanými lovci lebek a dlouho se bránili cizí nadvládě. Pozůstatkem mezikmenových válek jsou opevněné náčelnické domy omo sebua a slavnost fahombo, při které mladí muži skáčou přes vysoké kameny.
  • Provincie Aceh na severu Sumatry je krajem nádherných scenérií, pláží i zajímavých potápěčských lokalit. Tato oblast začíná být pomalu objevována turisty zejména od roku 2005.
  • Medan- čtvrté největší město Indonésie. Vyražte do ulic Medanu a poznejte vynikající indonéskou kuchyni. Nevynechejte ani místní tržiště a lázně, kde si můžete dopřát chvíli odpočinku.
  • Útočiště orangutanů sumaterských u vesnice Bukit Lawang, jež leží na okraji džungle, která patří mezi hrstku míst na světě, kde máte možnost pozorovat orangutany ve volné přírodě.

NÁŠ TIP

Chystáte se na Bali? Stáhněte si našeho Velkého průvodce po Bali a Indonésii ZDARMA! Dozvíte se, kam se vydat, co ochutnat, jaké jsou nejlepší pláže, skrytá místa bez turistů a mnoho dalšího. Ke stažení zde.

Co vidět centrální Sumatra

  • Mentawajské ostrovy, které se nachází několik desítek kilometrů od západního pobřeží Sumatry. Nejseverněji položeným a největším z ostrovů je Siberut, který byl vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO a jehož pevninu obývá 11 různých etnických skupin, jako například kmen Sakuddei. Dalšími hlavními ostrovy jsou Sipura, Severní Pagai a Jižní Pagai, které jsou díky silným oceánským vlnám rájem pro milovníky surfování.
  • Národní park Kerinci-Seblat je největším NP na Sumatře, jemuž dominuje malebný kužel Mount Kerinci. Místo obývají divocí sloni, tygři a nosorožci.
  • Kulinářské speciality z oblasti Padangu jsou vyhlášené po celé Indonésii.

Co vidět jižní Sumatra

  • Průzračné vody jezera Danau Ranau ve vyhaslém kráteru Gunung Seminung brázdí vydlabané kanoe místních rybářů. Jedná se o krásné místo k lenošení.
  • Ostrov Palau Belitung nabízí krásné opuštěné pláže. Navštívit můžete zdejší vesničky proslulou stavbou tradičních lodí.

Sumatra kdy jet

Sumatra leží v tropické oblasti u rovníku, proto zde celoročně vládnou poměrně stabilní teploty pohybující se kolem 26- 32 °C. Ostrov zasahují každoroční monzuny, jež přinášejí velké množství srážek a vlhkost vzduchu až 90%. Teploty zůstávají po celý rok poměrně konstantní, na pobřeží jsou vyšší a nižší ve vnitrozemí a horách.

 

  • Ve vyšších polohách počítejte s nižšími teplotami.
  • Na ostrově se střídají pouze dvě období, a to období sucha a dešťů.
  • Nejteplejším měsícem bývá květen (průměrná maximální teplota 34.4 ℃, průměrná minimální teplota 23.3 ℃).
  • Nejchladnějším měsícem bývá listopad (průměrná maximální teplota 30.9 ℃, průměrná minimální teplota 23.3 ℃).
  • Nejdeštivějším měsícem bývá září a nejméně potom pršívá v červenci.

Počasí Sumatra

Indonéské souostroví má typické tropické podnebí s dvěma ročními obdobími: období dešťů přibližně od listopadu do konce března a období sucha přibližně od začátku dubna do konce října. Je však třeba zdůraznit, že ač mají téměř všechny oblasti rozlehlého souostroví téměř shodnou zeměpisnou šířku (a z ní vyplývající téměř stejné teploty), přesto zde nalezneme relativně významné regionální klimatické rozdíly, zejména ty, které se týkají srážek.

 

  • Ostrovy nacházející se v západní, „asijské" části Indonésie (zejména Sumatra, Jáva, Borneo / Kalimantan) jsou ovlivňovány asijskými monzunovými vlivy a pravidelným a výrazným střídáním sucha a dešťů.

NÁŠ TIP

Vydejte se za orangutany se zkušeným průvodcem, který vás odvede k jejich domovům v deštném pralese. Zájezd s českým průvodcem za těmito nevšedními zvířaty pořádáme v období od ledna do srpna. Na blízký kontakt s těmito inteligentními primáty přímo v džungli budete vzpomínat ještě hodně dlouho.

Ostrov Sumatra

Orangutan Sumaterský

Bukit Lawang je malá vesnička, kde sídlilo největší a ve světě jedinečné rehabilitační středisko pro orangutany. Centrum se staralo o osiřelé či ochočené orangutany s cílem navracet je do volné přírody. Jednalo se tedy o zvířata neschopná samostatného života v divočině. Centrum bylo zničeno po katastrofálních záplavách v roce 2003. Od té doby bylo zakázáno veřejné krmení orangutanů. Můžete se však vypravit na treky do džungle a setkat se s těmito tvory tváří v tvář ve volné přírodě (zejména potom s bývalými chráněnci střediska, jež nejsou tak plaší).

 

  • Vydejte se na trek do džungle v Národním parku Gunung Leuser na severu Sumatry a setkejte se s orangutany v jejich přirozeném prostředí.
  • Park se nachází na úbočí pohoří Barisan s vrcholem Mount Leuser (3381 m.n.m.), po kterém je pojmenován.
  • Gunung Leuser je jedním ze dvou posledních míst, kde se ve volné přírodě vyskytuje orangutan.
  • Národní park je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO.
http://www.zajezd-na-bali.cz/zajezdy-bali/poznavaci-zajezdy-bali/cesta-za-sebepoznanim-ii-joga-na-bali

Sumatra sloni

Přímo v pralese žijí divocí sloni sumaterští. Můžete je pozorovat ve volné přírodě při 4 až 5 denním treku v pralese. V případě, že nechcete strávit tolik času průzkumem pralesa, můžete se vydat do sloní stanice v městečku Tankahan, kde můžete pozorovat slony při koupeli v řece. Je možné také zajistit jízdu na slonech v pralese nebo v okolí Tankahanu.

Ostrov Sumatra

Jezero Toba

Jezero Danau Toba je největším v celé Indonésii a mimoto i největší kráterové jezero na Zemi. Je 100 km dlouhé, 30 km široké a jeho hloubka dosahuje až 500 m. V nížinách kolem jezera se pěstuje tabák, kaučukovník a z palem se vyrábí palmový olej. Zelený ostrov Samosir (jež je téměř stejně velký jako Singapur) uprostřed jezera Toba je duchovním centrem lidu z kmene Batak, který v minulosti praktikoval kanibalské obřady. Dnes již tyto rituály nepořádají a jsou velice přátelští a veselí lidé. Ještě stále tu však můžete vidět jejich velké lidské popraviště, které v minulosti používali.

NÁŠ TIP

V rámci dovolené na Bali doporučujeme strávit několik dnů na ostrově Sumatra, zajet si k jezeru Toba a navštívit orangutany. Výlety s českým průvodcem organizujeme celoročně.

Ostrov Sumatra

Sopky

Celý západní hřbet Sumatry je plný sopek a nejvyšší mezi nimi je i nejvyšší sopka Indonésie- Kerinci (3 805 m). Nachází se v národním parku se stejným jménem a má rozlohu více jak 14 000 km².

  • Podnikněte dobrodružný výstup na sopku Sibayak (2094 m.n.m.). Cesta je nenáročná a výstup trvá přibližně 4 hodiny. Pro zkušenější turisty potom doporučujeme Sinabung (2452 m.n.m.).

Garant destinace

Ada Tzoneva specialistka na Bali a Indonésii vám ráda poradí

+420 737 958 960

+420 226 633 912

indonesie@ckgo2.cz

Ostrov Sumatra

Deštný prales

Deštný prales na ostrově Sumatra je domovem mnoha živočichů a rostlin, které se nikde jinde ve volné přírodě nevyskytují. V národním parku Gunung Leuser dnes žijí světově nejohroženější druhy zvířat – tygr sumaterský, orangutan sumaterský, slon sumaterský a dvourohý nosorožec. Dnes jsou chráněni indonéskou vládou.

Více informací naleznete v sekci Živočichové Indonésie.

Aceh

Provincie Aceh na severu Sumatry byla pro turisty dříve nepřístupná kvůli probíhajícím separatistickým bojům. Aceh byl prvním státem v jihovýchodní Asii, který přijal islám. Historie Acehu je plná odporu proti vnější správě, ať už nizozemské, nebo indonéské. V roce 2005 zde došlo k ujednání míru a tato oblast tak pomalu ale jistě začala být bezpečná pro turisty.

Provincie Aceh na severu Sumatry je krajem nádherných scenérií, pláží i zajímavých potápěčských lokalit, ale vždy mějte na paměti, že vzhledem ke zbytku Indonésie se stále jedná o nábožensky velmi konzervativní oblast. V roce 2009 zde bylo regionálním parlamentem zavedeno právo šaría v plném rozsahu. Je tedy nezbytné myslet zejména na vhodné oblečení. Nesezdané páry by zde také mohly mít problém s ubytováním (nesezdaní muž a žena nesmí spát ve stejném pokoji). Podle aktuálních informací zde však již existují i některé řetězce hotelů pro turisty.

Ostrov Sumatra

Medan

Medan je hlavní město provincie Severní Sumatra a je ideálním výchozím bodem pro další výlety do zdejšího okolí. Tato metropole je bohužel častěji pověstná svým zmatkem a špínou než svými půvaby, které rozhodně stojí za návštěvu. Medan se může pochlubit skvostnou koloniální architekturou a pozoruhodnými chrámy. Během svého pobytu nezapomeňte město prozkoumat, navštivte tržnice a ochutnejte vynikající indonéské pokrmy v jedné z mnohých restaurací.

Ostrov Sumatra

Sumatra a Bali

Jak se dostat na Sumatru z Bali.

 

  • Doporučujeme spojit dobrodružnou výpravu na Sumatru s relaxem na populárním Indonéském ostrově Bali (viz zájezdy na ostrov Sumatra).
  • Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob je letecky z Bali Airport Ngurah Rai Domestic, Denpasar na letiště v Medanu. Ačkoliv se jedná přibližně o pouze čtyř hodinový let, počítejte vždy s minimálně 1 mezipřistáním (a to buď na Jávě nebo v Kuala Lumpur), kde nastupují další cestující.
  • Z Bali doporučujeme pokračovat na ostrovy Flores či Lombok.
Ostrov Sumatra

Očkování Sumatra

Neexistují žádná povinná očkování, která byste museli podstoupit při cestě na ostrov Sumatra. Někteří cestovatelé se však pro svůj větší komfort nechají očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a někdy i proti vzteklině. Záleží jenom na Vás, jestli před odjezdem navštívíte svého lékaře nebo specializované očkovací centrum, ale vyrazit můžete i bez vakcín.

Více informací o očkování při cestě do Indonésie naleznete ZDE.

 

mapa Indonésie

často kladené otázky

 

Je trek v pralese za orangutany náročný?

Pralesní terén je kopcovitý, počasí je tropické. Při krátkých trecích počítejte se střední náročností. Vydátel-li se do hloubky pralesa počítejte s náročným terénem a celodenní túrou.

 

Uvidím orangutany určitě?

Ano, kolem vesničky je spousta ogangutaních samic, většina z nich byla zpět do pralesa vypuštěna ze zajetí a jsou na přítomnost lidi relativně zvyklé. Samci jsou samotáři a spatřit je je vzácné.

 

Není pohyb v pralese nebezpečný?

Po celou dobu se v pralese pohybujete se zkušeným průvodcem, který ví, kam jít a co je bezpečné.

 

Jaká další zvířata mohu v pralese vidět?

Spoustu exotických ptáků, například tukany, různé druhy opic, krásný je například gibon nebo makak. Při delším treku můžete vidět i slony.

 

Jak se v pralese bydlí?

Přímo v pralese ubytování není. Spí se většinou ve vesničce Bikit Lawang na okraji pralesa, ze které se vychází na jednodenní nebo vícedenní výlety. Když půjdete na vícedenní výlet do pralesa, spí se u řeky v tábořišti, které připraví průvodce spolu s nosiči.Nosiči vám nesou spací pytle a veškeré jídlo.

Více otázek
AKTUÁLNĚ